Opublikowano: 27.06.2023 15:27
Nagroda i wyróżnienia dla PW w konkursie na najlepsze prace dyplomowe
Rozprawa doktorska dr. inż. Mateusza Słowikowskiego zdobyła II nagrodę w ogólnopolskim konkursie firmy TRUMPF Huettinger na najlepszą pracę dyplomową. Nasi studenci i absolwenci otrzymali także trzy wyróżnienia.
Tegoroczna odsłona konkursu była skierowana do studentów i absolwentów, którzy przygotowali prace dyplomowe poruszające tematykę automatyki, elektroniki, elektrotechniki lub informatyki technicznej i telekomunikacji. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie.
W tej ostatniej drugie miejsce zajęła rozprawa dr. inż. Mateusza Słowikowskiego związanego z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT pt. „Zintegrowane interrogatory fotoniczne do zastosowań w światłowodowych systemach czujnikowych”.
Praca dotyczy jednego z najnowszych obszarów współczesnej optoelektroniki – fotoniki scalonej. Interrogatory, należące do podstawowych elementów fotonicznych układów scalonych, komunikują się z siecią czujników pomiarowych i umożliwiają odczyt wyników z każdego sensora.
Najważniejszym wynikiem przeprowadzonych badań jest opracowanie układu 36-kanałowego interrogatora siatek braggowskich na bazie fotonicznego układu scalonego. Kluczowym obszarem zastosowań przygotowanego urządzenia jest monitoring pacjentów poddawanych badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego.
Trzy prace dyplomowe przygotowane na Politechnice Warszawskiej zostały wyróżnione:
- w kategorii prac doktorskich – „Metody analizy i syntezy sygnałów radarowych z wykorzystaniem estymatorów przyspieszenia fazy chwilowej w dziedzinie czas-częstotliwość” dr. inż. Karola Abratkiewicza z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych;
- w kategorii prac magisterskich – „Klasyfikacja schorzeń serca z wykorzystaniem rekurencyjnych sieci neuronowych na podstawie sygnału EKG” mgr. inż. Bartosza Puszkarskiego z Wydziału Elektrycznego;
- w kategorii prac inżynierskich – „Stanowisko do pomiaru kompatybilności urządzeń współpracujących z tomografem MRI o indukcji 3T” inż. Filipa Zawrotniaka, absolwenta Wydziału Mechatroniki, obecnie studenta Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.
Do konkursu zakwalifikowano 127 osób, a w każdej kategorii nagrodzono po trzy prace. Przyznano również dziewięć wyróżnień. Wyniki dostępne są na stronie konkursu.
Podobne tematy: