Przejdź do treści
Rodzaj zawartości
Obraz
Dwaj studenci stoją obok stanowiska kubitowego

Most, który stoi na kubitach

Kwanty to jeden z głównych obszarów zainteresowań naszych badaczy i studentów z Wydziału Fizyki. Dydaktykę z tego obszaru wspiera nowo powstałe stanowisko do pracy z kubitami – podstawowymi jednostkami informacji kwantowej. Zaawansowany sprzęt pojawił się dzięki partnerstwu z firmą SONOVERO R&D, pomysłodawcą AIQLAB, hołdownikiem idei łączenia nauki i przemysłu.
Obraz
Grafika przedstawiająca geometrię struktury dwuwymiarowej grafen/MoS2

Grafenowa „kołderka” dla struktur dwuwymiarowych

Próby lepszego wykorzystania materiałów 2D nie ustają. Unikalnymi strukturami o grubości zaledwie trzech atomów – dwusiarczkiem molibdenu (MoS2) i dwusiarczkiem wolframu (WS2) – zajęli się w najnowszej pracy opublikowanej w „Acta Materialia” nasi fizycy. Poprzez aplikowanie warstwy grafenowej chcieli sprawdzić, jak zmienią się właściwości fizyczne badanych struktur.
Obraz
Na zdjęciu zwycięzcy SMOKatonu: Tymon Orłowski, Krzysztof Calik i Wiktoria Szopa podczas odbierania nagród

Studenci PW wygrali fizyczny hackathon – SMOKaton

Zespół z Wydziału Fizyki PW wygrał hackathon zorganizowany podczas V edycji SMOK-a – Studenckiej Międzynarodowej Ogólnofizycznej Konferencji. 

Fizycy z PW wzięli na warsztat problem symulacji reaktora jądrowego przy użyciu metody Monte Carlo. Jury doceniło ich rozwiązanie ze względu na złożoność rozwiązywanego problemu, szybki progres oraz potencjał napisanego programu symulacyjnego, który może być rozwijany.

Obraz
Na zdjęciu naukowcy z PW na tle detektora ALICE

W CERN-ie, czyli u siebie

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN to miejsce, które fascynuje imponującą infrastrukturą, możliwościami, wyjątkowym statusem w świecie badawczym. To miejsce, które nasi fizycy mają szczęście nazywać swoim drugim domem. Odwiedziliśmy ich, żeby lepiej zrozumieć, na czym polega magia pracy w najsłynniejszym ośrodku naukowo-badawczym na świecie.