Przejdź do treści

Opublikowano: 04.08.2023 12:43

Wyniki badań z PW w renomowanym czasopiśmie chemicznym

Tak wygląda odpowiedź opracowanego nanoadsorbenta na przyłożenie magnesu neodymowego

Artykuł naukowy, którego autorami są naukowcy z Wydziału Chemicznego, został opublikowany w „Chemical Communications” z I decyla czasopism (200 punktów). Opisano tam badania nad rozwiązaniem, które pozwala usuwać toksyczny cez z roztworów wodnych.

Pierwiastek ten występuje w miejscach katastrof elektrowni atomowych. Pod różnymi postaciami wykorzystuje się go m.in. w leczeniu nowotworów, przemyśle farmaceutycznym, a nawet w suplementach diety. A jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i środowiska.

Jak pozbyć się toksyczności cezu? Dr inż. Artur Kasprzak zaczął wykorzystywać do tego sumanen – stosunkowo nowy i nieznany związek. Kilka miesięcy temu opisywaliśmy te badania w tekście „Pomysł na skuteczne usuwanie radioaktywnego pierwiastka”. Teraz mamy ciąg dalszy historii.

Wyniki prowadzonych badań zostały opublikowane w sierpniowym numerze „Chemical Communications”. Autorami artykułu „A sumanene-containing magnetic nanoadsorbent for the removal of caesium salts from aqueous solutions” („ Zawierający sumanen magnetyczny nanoadsorbent do usuwania soli cezu z roztworów wodnych”) są dr inż. Artur Kasprzak, dr hab. inż. Magdalena Matczuk (oboje z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej) oraz prof. Hidehiro Sakurai (z Osaka University).

Publikacja została zgłoszona do wydawnictwa na zaproszenie, w ramach tworzenia „2023 Emerging Investigators” –  corocznej specjalnej kolekcji wyróżniającej badania prowadzone przez obiecujących naukowców na wczesnych etapach ich niezależnych karier, wnoszących znaczący wkład w swoją dziedzinę. Co więcej, artykuł znalazł się na okładce lipcowego numeru.

Zapraszamy do lektury! Publikacja jest dostępna w modelu open access pod tym linkiem.

Podobne tematy: