Opublikowano: 04.07.2024 16:31

Współpraca między Politechniką Warszawską a firmą DNV Poland

Prorektor PW ds. Rozwoju prof. Adam Woźniak i reprezntujący firmę DNV Poland Marek Roszak

Politechnika Warszawska zawarła umowę z firmą DNV Poland – polskim oddziałem wiodącego na świecie towarzystwa certyfikującego i ciała doradczego, działającego m.in. w przemyśle energetycznym czy morskim. Celem umowy jest współpraca w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej oraz magazynowania energii.

– Politechnika Warszawska, jako uczelnia badawcza, posiada doświadczenie, wiedzę oraz odpowiednie zasoby osobowe i techniczne w obszarach, które są wspólne z działalnością DNV – powiedział prof. Adam Woźniak, Prorektor ds. rozwoju Politechniki Warszawskiej w trakcie uroczystości podpisania umowy ramowej. – Badania zaawansowanych nanomateriałów, technologie pracy ogniw paliwowych czy produkcja wodoru bez emisji CO2 są dziś ważnym elementem tworzenia nowoczesnej gospodarki, która potrzebuje znacznych ilości czystej energii. Do jej wytworzenia i magazynowania jest potrzebna współpraca. Ta Politechniki Warszawskiej i DNV to szansa na stworzenie rozwiązań w zakresie wytworzenia i zmagazynowania energii w jak najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób.

W trakcie rozmów poruszone zostały kwestie wspólnych badań i projektów B+R związanych z ogniwami paliwowymi, produkcją tzw. zielonego wodoru, badaniami możliwości wykorzystania potencjału zaawansowanych nanomateriałów do magazynowania energii i wdrożeniami technologii z branży energetyki odnawialnej. Szczególne miejsce zajęły również kwestie dydaktyki – DNV Polska jest zainteresowana umożliwieniem realizacji praktyk i staży studentów oraz doktorantów, a także wspólnego prowadzenia prac dyplomowych.

Umowa o współpracy została zawarta na 10 lat, z możliwością jej przedłużenia. W podpisaniu umowy wzięli udział dziekani reprezentujący Wydział Chemiczny, Wydział Elektryczny, Wydział Fizyki, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej oraz Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa. Koordynatorem współpracy PW z DNV jest prof. Łukasz Makowski z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Na zdjęciu grupa osób - przedstawiciele Politechniki Warszawskiej i firmy DNV Poland
Przedstawiciele Politechniki Warszawskiej i firmy DNV Poland