Przejdź do treści

Opublikowano: 25.11.2024 12:39

Trzy wyróżnienia w konkursie StRuNa

W tym roku w konkursie przyznano 29 nagród i wyróżnień - trzy z nich trafiły na naszą Uczelnię

Projekt samolotów Pterodaktyl oraz Koło Naukowe SAE AeroDesign i Studenckie Koło Astronautyczne otrzymały wyróżnienia w 14. edycji ogólnopolskiego konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego. 

W konkursie StRuNa nagrodzone są koła naukowe i inne organizacje studenckie, które zrealizowały ciekawe projekty naukowe. Konkurs jest podzielony na 10 kategorii: 7 projektowych i 3 podmiotowe. W kategoriach projektowych (Projekt Roku, StRuNa-Tech, StRuNa-Science, StRuNa-Med, StRuNa-Human, StRuNa-Art, Konferencja Roku) nagradzane są konkretne, pojedyncze przedsięwzięcia. W kategoriach podmiotowych (Koło Naukowe Roku, Debiut Roku, Opiekun Naukowy Roku) jury bierze pod uwagę całą działalność koła na przestrzeni ostatniego roku. W tym roku łącznie przyznano w konkursie 29 nagród i wyróżnień.

Politechnika Warszawska miała pięć nominacji, które zamieniły się w trzy wyróżnienia. 

W kategorii StRuNa-Tech przyznano je projektowi Pterodaktyl Koła Naukowego SAE AeroDesign. Pod tą nieco tajemniczą nazwą kryją się samoloty skonstruowane przez naszych studentów na międzynarodowe zawody SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych, na potrzeby startu w klasie Advanced. Pterodaktyl to stworzona z włókna węglowego i szklanego konstrukcja, składająca się z dwóch samolotów: samolotu matki i mniejszej konstrukcji PADA (Powered Autonomus Delivery Aircraft). Celem jest uniesienie przez samolot matkę jak największego ładunku wody, wyniesienie PADA, doprowadzenie do odłączenia go od matki i autonomicznego lądowania w zlokalizowanym wcześniej punkcie. Pterodaktyl zajął w zawodach trzy drugie miejsca: w klasyfikacji generalnej klasy Advanced, za dokumentację techniczną i wykonanie misji.

Koło Naukowe SAE AeroDesign i Studenckie Koło Astronautyczne otrzymały wyróżniania w kategorii Koło Naukowe Roku. 

Studenci z SAE AeroDesign po raz kolejny z powodzeniem startowali w zawodach SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych. Zaprezentowali tam samoloty w dwóch klasach: Advanced (to opisany wyżej projekt Pterodaktyl) oraz Regular. Z zawodów wrócili z pięcioma medalami: do trzech drugich miejsc za Pterodaktyla dołożyli jeszcze dwie trzecie lokaty w klasie Regular: w klasyfikacji generalnej i za loty. 

Na zdjęciu studenci z Koła Naukowego SAE AeroDesign z Ministrem Nauki i dyplomami za wyróżenienia w konkursie StRuNa
Studenci z Koła Naukowego SAE AeroDesign z Ministrem Nauki Dariuszem Wieczorkiem

Wyróżnienie dla Studenckiego Koła Astronautycznego również jest potwierdzeniem udanego roku. Zespół robotyczny tak dopracował swojego łazika marsjańskiego, że ten w międzynarodowych zawodach Anatolian Rover Challenge zajął 3. miejsce, a European Rover Challenge zakończył na pozycji 10. Inny z zespół ze SKA zakończył pracę nad eksperymentem CURiE, mającym sprawdzić wpływ promieniowania UV i warunków kosmicznych na utwardzanie materiałów kompozytowych oraz zbadać wpływ promieniowania kosmicznego na degradację paneli słonecznych. CURiE został wystrzelony na pokładzie balonu stratosferycznego w ramach międzynarodowego programu REXUS/BEXUS.

Na zdjęciu studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego z Ministrem Nauki i dyplomem za wyróżenienie w konkursie StRuNa
Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego z Ministrem Nauki Dariuszem Wieczorkiem