Przejdź do treści

Opublikowano: 13.12.2024 17:51

Trzy minuty o nauce. Za nami finał konkursu Three Minute Thesis® na Politechnice Warszawskiej

Obraz
Finał konkursu 3MT® na PW - pamiątkowe zdjęcie finalistów i jurorów

Zobacz również

O nauce można opowiadać ciekawie, zrozumiale i inspirująco. Udowodnili to nasi doktoranci – finaliści politechnicznej edycji konkursu 3MT®. Pokazali, że w kilka minut można z powodzeniem zaprezentować swoje badania. Najlepiej zrobiła to Natalia Izdebska z Wydziału Chemicznego – zdobywczyni pierwszej nagrody jury i nagrody publiczności.

Three Minute Thesis® (3MT) to konkurs organizowany na uniwersytetach na całym świecie. Jest skierowany do doktorantów i stawia przez nimi wyzwanie – zaprezentować (w języku angielskim) swoje badania w zaledwie 3 minuty, bez prezentacji, multimediów czy rekwizytów i to w sposób ciekawy i zrozumiały dla publiczności niemającej wiedzy w danej dziedzinie badawczej. 3MT® zostało stworzone przez University of Queensland w 2008 roku. W Polsce konkurs dotychczas był organizowany jedynie w województwie śląskim przez Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W tym roku zawitał na Politechnikę Warszawską jako jedna z inicjatyw w ramach projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. 

Droga do finału

Dziesięcioro finalistów, wyłonionych w drodze eliminacji, zaprezentowało się przed jury w składzie: Prorektor PW ds. Nauki prof. Mariusz Malinowski, Dyrektor Szkoły Doktorskiej PW prof. Paweł Pyrzanowski, Kierownik Biura Komunikacji i Promocji oraz Rzecznik prasowy PW Krzysztof Szymański, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki Radosław Brzózka. 

Nasi doktoranci przedstawili cały przekrój inżynierskich tematów – od zaawansowanej fizyki, przez rozwiązania informatyczne, biotechnologiczne, energetyczne, po zagadnienia dotyczące radarów pasywnych. 

W finale wystąpili: Idris Alugo (inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), Karolina Gabor-Siatkowska (informatyka techniczna i telekomunikacja, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych), Natalia Izdebska (nauki chemiczne, Wydział Chemiczny), Shamma Khair Allah (inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), Joanna Konopka (nauki chemiczne, Wydział Chemiczny), Radosław Maksymiuk (informatyka techniczna i telekomunikacja, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych), Shirajum Monira (nauki fizyczne, Wydział Fizyki), Aleksandra Pisarek (inżynieria chemiczna, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej), Paweł Romańczuk (biotechnologia, Wydział Chemiczny), Błażej Żyliński (nauki fizyczne, Wydział Fizyki). 

Wyniki

Jurorzy przyznawali, że wybór był trudny. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Natalia Izdebska za prezentację tematu „Additives for rechargeable high-energy bivalent metal-organic batteries” („Dodatki do ładowalnych, wysokowydajnych baterii metalo-organicznych opartych na dwuwartościowych metalach”). Druga była Aleksandra Pisarek z wystąpieniem „How to strengthen the air?” („Jak wzmocnić powietrze?”). Trzecia lokata powędrowała do Pawła Romańczuka i jego prezentacji „Brain-on-Chip and multi-Organ-on-Chip technology to study mechanisms of action and inter-organ interactions in the pharmalogical treatment od depressive conditions” („Technologia modelu mózgu na chipie i wielu organów na chipie do badania mechanizmów działania oraz wzajemnych interakcji między organami w farmakologicznym leczeniu depresji”). 

Nagrodę specjalną od Radosława Brzózki odebrała Shirajum Monira za wystąpienie „Exploring the role of flavor in baryon production mechanism through angular correlations in proton-proton collisions at √s = 13.6 TeV with ALICE” („Badanie roli smaku w mechanizmie produkcji barionów poprzez korelacje kątowe w zderzeniach proton-proton przy √s = 13,6 TeV z użyciem detektora ALICE”). 

Swoją nagrodę przyznała także publiczność – obecna na wydarzeniu na żywo i ta oglądająca je dzięki transmisji online. Najwięcej głosów otrzymała Natalia Izdebska. Zdanie widzów pokryło się więc z decyzją jury. 

Finał konkursu Three Minute Thesis® na Politechnice Warszawskiej odbył się 13 grudnia 2024 roku w gmachu Rektorska 4. 

Zobacz również

Podobne tematy: