Opublikowano: 30.08.2023 13:56
Technologie Politechniki Warszawskiej na targach przemysłu obronnego
Modułowy system sterowania infrastrukturą komputera kwantowego, systemy zakłócania stacji radiolokacyjnych, wysokorozdzielcze radary czy systemy rakietowe – to tylko niektóre rozwiązania technologiczne, jakie Politechnika Warszawska zaprezentuje podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (5–8 września 2023 roku).
MSPO to jedno z najważniejszych polskich – a teraz także europejskich – wydarzeń wystawienniczych z obszaru obronności i bezpieczeństwa. Podczas 31. edycji Politechnikę Warszawską reprezentować będą prof. Adam Woźniak – Prorektor ds. Rozwoju oraz grono ponad 20 pracowników z różnych jednostek. Przedstawimy 12 projektów, które stanowią jedynie niewielką część prac Politechniki Warszawskiej nad zagadnieniami z zakresu przemysłu obronnego i jego pogranicza.
– Dla tych gałęzi gospodarki, które szukają nowych i nieoczywistych rozwiązań, Politechnika Warszawska jest naturalnym partnerem w pracach badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych – mówi prof. Adam Woźniak. – Przemysł zbrojeniowy z całą pewnością należy do sektorów otwartych na innowacje, dlatego na naszym stoisku pokazujemy całe spektrum rozwiązań obrazujących potencjał Politechniki i nasze zdolności do współpracy z przemysłem, wojskiem i innymi jednostkami badawczymi.
Na targach zaprezentujemy dwie rakietowe platformy badawcze – Artemidę i Orion1. Z ich pomocą można testować różne systemy oraz podzespoły rakiety w warunkach rzeczywistych. Obie platformy zostały również konstrukcyjnie dostosowane do ograniczeń długości pasów taktycznych na poligonach lądowych. Dzięki nim możliwe jest znaczne zmniejszenie kosztów testów terenowych.
Twórcy tych rakiet ściśle współpracują z naszymi ekspertami od stosowanych w nich paliw. Ich również będzie można spotkać na naszym stoisku i dowiedzieć się, jak powstają paliwa o wyższej energetyczności i mniejszym wpływie środowiskowym. Nowe składniki, na których oparte są paliwa, to pierwsze tego typu rodzime rozwiązanie, dające szansę na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców.
Z zakresu technologii rakietowych pokażemy także inercyjny moduł pomiarowy do układów sterowania i naprowadzania rakiet, który może pozwolić na większą precyzję naprowadzanie rakiet i pocisków przy kosztach produkcji relatywnie niższych niż alternatywne rozwiązania.
– Wielką siłą Politechniki Warszawskiej jest komplementarność naszych zespołów – mówi dr Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Innowacji PW, które koordynuje naszą obecność na MSPO. – Rakiety i paliwa do nich to tylko przykład prac nad technologiami, które wzajemnie się uzupełniają. Z punktu widzenia klientów dostęp do takich wszechstronnych kadr naukowców i inżynierów jest bezcenny.
MSPO będzie również okazją do porozmawiania z zespołem quantum computing infrastructure, który zaprezentuje technologiczny wkład PW w rozwój infrastruktury komputerów kwantowych. Prace nad złożonym modułowym systemem sterowania infrastrukturą komputera kwantowego trwają na Politechnice od 2016 roku i w tym czasie udało się osiągać wszystkie zamierzone cele rozwojowe.
Na naszym targowym stoisku będzie można zobaczyć również szereg rozwiązań z obszaru technik radiolokacyjnych. Będą to RING – wysokorozdzielczy radar obrazujący ISAR 3D, radar obrazujący SAR, a także SŁOWIK – system zakłócania stacji radiolokacyjnych przenoszony przez drony oraz WIDEBAND RECORDER – urządzenie pozwalające na pozyskiwanie danych o emisjach elektromagnetycznych.
Aby zapewnić infrastrukturę dla naszych (i nie tylko) dronów, na PW powstała stacja dokująco-ładująca dla bezzałogowych statków powietrznych wykorzystująca odnawialne źródła energii. Wśród jej potencjalnych zastosowań są leśnictwo i rolnictwo oraz monitorowanie granic, zgromadzeń i różnych elementów infrastruktury krytycznej.
Naszą „dwunastkę” zamyka E-plan – pierwsza polska platforma informatyczna systemu łączącego jednostki sektora publicznego i prywatnego na płaszczyźnie zarządzania kryzysowego. Pozwala to na skuteczną koordynację działań wielu służb, organów i inspekcji odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych.
Zapraszamy na stoisko B16 na MSPO!
Podobne tematy: