Przejdź do treści

Opublikowano: 09.11.2021 13:25

Studenci PW w finale konkursu StRuNa

Przekrój modułu do hodowli roślin stworzonego przez naszych studentów

Moduł do hodowli roślin w warunkach księżycowych – projekt Koła Naukowego Biotechnologów „Herbion” (Wydział Chemiczny) i Studenckiego Koła Astronautycznego (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) jest nominowany w konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego.

SAMPLE 2 (Semi-Autonomous Modular Plant and other Life-sustaining Experiment 2) łączy w sobie wiedzę inżynierską i biologiczną.

Stworzony przez naszych studentów moduł zawiera m.in. czujnik CO2, czujnik wilgotności, czujnik intensywności światła oraz kamerę. Zamknięty ekosystem wewnątrz modułu jest chroniony przed ekstremalnymi warunkami zewnętrznymi dzięki zastosowaniu izolacji termicznej oraz radiacyjnej.

Zespół wykorzystał w pracy najlepszy dostępny do komercyjnego użytku symulant gleby księżycowej oraz mikroorganizmy. Dodanie mikroorganizmów i niewielkiej ilości związków organicznych umożliwia przekształcenie właściwości fizycznych i chemicznych symulantu oraz wyhodowanie na nim roślin. Wymaga to umieszczenia w symulancie związków organicznych i mikroorganizmów, a następnie, po pewnym czasie, nasion. Kolejne partie można przekształcać poprzez dodanie do nich niewielkiej ilości „terraformmowanej” symulantu.

W tak stworzonym systemie studenci postanowili wyhodować rzeżuchę, cykorię, sałatę i rukolę.

Swoje rozwiązanie sprawdzili podczas kampanii na górze Pilatus w Szwajcarii. Zainstalowali moduł na skalistym, niełatwym terenie. Sterować mogli nim wyłącznie zdalnie. Organizatorzy zaplanowali przesyłanie danych przez internet z 2,5-sekundowym opóźnieniem, tak aby odzwierciedlić realia sterowania sprzętem znajdującym się na Księżycu.

Po 14 dniach okazało się, że eksperyment się powiódł – rośliny wykiełkowały.

Sukces został zauważony przez media. Nasi studenci byli także nominowani w konkursie Ambasador Polski w kategorii Nauka.

Twórcy projektu SAMPLE 2: Konrad Uściło, Zuzanna Lewandowska, Michał Sawicki, Anastasiia Hrunyk, Karolina Olszewska, Katarzyna Jankowska, Magdalena Mącik, Gabriela Mystkowska, Patryk Sulej i Ryszard Zawiła.

W ogólnopolskim konkursie StRuNa nagradzani są studenci i doktoranci, którzy zespołowo zrealizowali najciekawsze projekty naukowe. Nagrody otrzymują też opiekunowie naukowi i twórcy nowych organizacji.

W tym roku konkurs jest organizowany po raz jedenasty. Zwycięzców poznamy 13 listopada.

Podobne tematy: