Opublikowano: 23.09.2024 16:50
PW MakerSpace – miejsce, w którym politechniczne pomysły zamieniają się na prototypy
Warsztat, majsterkownia, garaż – studenci uczelni technicznych na całym świecie nie wyobrażają sobie życia bez miejsc, w których spędzają długie godziny, tworząc różnego rodzaju prototypy. W Polsce nadal nie są one standardem. Poznajcie PW MakerSpace – miejsce na politechnicznej mapie, gdzie pomysły zamieniają się w demonstratory.
– Na rodzimych politechnikach jest zazwyczaj całe mnóstwo laboratoriów i pracowni, jednak rzadko zdarzają się przestrzenie, gdzie studenci mogą po prostu przyjść i przetestować wczorajsze pomysły – mówi Zygmunt Skiba, opiekun PW MakerSpace, będącego częścią Centrum Innowacji PW przy ul. Rektorskiej 4. – Do wydziałowych pracowni zazwyczaj można wejść tylko podczas zajęć lub po uzyskaniu specjalnej zgody, co skutecznie zniechęca większość studentów. W PW MakerSpace jest więcej luzu, bo to miejsce stworzone z myślą o młodych wynalazcach.
Na PW MakerSpace składają się dwie przestrzenie: warsztat o powierzchni 160 m2 oraz podobnej wielkości cowork. W części „roboczej” znajdują się stanowiska wyposażone w drukarki 3D, narzędzia elektroniczne oraz modelarskie, wiertarki, lutownice oraz maszyny CNC, takie jak frezarki. Cowork to z kolei miejsce do dyskusji projektowych i oddechu po pracy. Sprzyjają temu wygodne pufy, projektory i monitory oraz zaplecze kuchenne.
– Sporo czasu spędzamy w części roboczej, dłubiąc przy naszych rakietach, miło jest potem posiedzieć w sali obok i skupić się na pracy projektowej – mówi Maciej Grzywka, lider Koła Naukowego MELprop, który prawdopodobnie spędza w PW MakerSpace więcej czasu niż w domu. – To jest bardzo praktyczna przystań dla przyszłych inżynierów. Opiekunowie tego miejsca też są inżynierami, przez co można dostać fachową poradę dotyczącą wytwarzania elementów rakiety.
W minionym roku akademickim w PW MakerSpace odbyły się 42 wydarzenia z udziałem ponad 550 studentów. Przestrzeń w naturalny sposób staje się miejscem, w którym można poznać partnerów projektowych z zupełnie innych sektorów badań.
Jednym z kół naukowych spotykających się w PW MakerSpace jest WUT Racing, który pokazał niedawno swój nowy bolid. To właśnie dzięki naradom i modelowaniu w PW MakerSpace przebudowane zostało tylne skrzydło modelu bolidu WUT-5, poprawiając siłę docisku do toru o 30%.
– Zapraszamy do nas wszystkich lubiących eksperymentować – deklaruje Zygmunt Skiba. – Poza narzędziami, oferujemy również przytulną przestrzeń na jesienne popołudnia oraz porady techniczne starszych kolegów. Przyznaję, że porady te potrafią czasem wywrócić projekt do góry nogami, ale każdy inżynier musi być przygotowany na takie zwroty akcji.
Podobne tematy: