Opublikowano: 19.05.2025 11:48
Politechnika Warszawska wspiera rozwój krajowego przemysłu jądrowego – rusza nowy program dla studentów
Politechnika Warszawska, jako jedna z pięciu uczelni technicznych w Polsce, przystępuje do realizacji nowego programu rządowego wspierającego rozwój kompetencji w sektorze energetyki jądrowej. Inicjatywa, koordynowana przez Ministerstwo Przemysłu, obejmuje dwa kluczowe działania: wzbogacenie programów studiów technicznych o zagadnienia jądrowe oraz organizację płatnych, 2–3-miesięcznych praktyk studenckich w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych.
Program skierowany jest do studentek i studentów kierunków technicznych niezwiązanych dotąd bezpośrednio z energetyką jądrową – m.in. mechaniki, budownictwa, energetyki, elektrotechniki czy automatyki. W ramach programu zajęcia zostaną rozszerzone m.in. o podstawy fizyki reaktorów jądrowych, cyklu paliwowego, technologii reaktorowych czy zarządzania projektami jądrowymi.
Równolegle studenci PW będą mogli odbyć płatne staże w polskich firmach zaangażowanych w projekty krajowe i międzynarodowe w sektorze jądrowym. Każdy staż będzie miał elastyczną formułę – jego zakres i harmonogram zostaną dopasowane do profilu firmy, studenta i kierunku studiów. Program obejmuje m.in. pracę w zespołach projektowych, poznanie wymogów jakościowych i procedur bezpieczeństwa oraz zdobycie praktycznych umiejętności technicznych i organizacyjnych.
Zachęcamy osoby studiujące na Politechnice Warszawskiej do aktywnego udziału w projekcie. To unikalna szansa, by zdobyć wiedzę i doświadczenie w jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi inżynierii, a jednocześnie realnie włączyć się w rozwój krajowego przemysłu wysokich technologii.
W Politechnice Warszawskiej program prowadzony będzie przez Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa (MEiL), który pełni funkcję biura projektu. Wszelkie pytania można kierować na adres: nuklearyzacja2025@pw.edu.pl.
Podobne tematy: