Opublikowano: 08.03.2021 13:14
Naukowcy zajmujący się geoinformacją łączą siły
Za nami pierwsze po powołaniu pełnego składu posiedzenie Rady Naukowej Sieci Naukowej Analiz Geoprzestrzennych. Liderem sieci jest Politechnika Warszawska.
Sieć jest dobrowolnym związkiem podmiotów (sygnatariuszy umowy), zainteresowanych koordynacją badań naukowych, w tym optymalizacji wykorzystania infrastruktury naukowej w zakresie obszaru badawczego „nauki geoinformacyjne”/”nauki o geoinformacji” (GIScience). Umowę w 2020 roku podpisały 24 jednostki badawcze z całego kraju. Inicjatorem utworzenia sieci był Wydział Geodezji i Kartografii PW.
Wśród celów utworzenia sieci wymieniono m.in. efektywne wykorzystanie posiadanej przez strony umowy infrastruktury badawczej, w tym infrastruktury informatycznej Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych tworzonego przez Politechnikę Warszawską.
W Radzie Naukowej sieci zasiadają dwaj naukowcy z naszej Uczelni, z Wydziału Geodezji i Kartografii: dr hab. inż. Dariusz Gotlib, prof. uczelni (Przewodniczący Rady) oraz dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. uczelni.
W związku z pandemią pierwsze posiedzenie Rady, które odbyło się 25 lutego 2021 roku, zostało zorganizowane w formie zdalnej, na platformie MS Teams. Umówiono kwestie formalne i wymieniono się informacjami o projektach istotnych dla działania sieci, a mgr inż. Kamil Choromański z Wydziału Geodezji i Kartografii PW zaprezentował nowoczesne technologie pracy z danymi geoprzestrzennymi w chmurze obliczeniowej (ze szczególnym uwzględnieniem technologii konteneryzacji).
Podobne tematy: