Opublikowano: 09.04.2025 08:54
Naukowcy z PW zaangażowani w międzynarodowy projekt na rzecz zrównoważonego zarządzania drzewostanami miejskimi
Politechnika Warszawska dołącza do europejskiej sieci naukowców i ekspertów w ramach nowej inicjatywy wspieranej przez Komisję Europejską. Celem projektu European Network for the Integrative Approach of Urban Forestry (INTUF) jest opracowanie nowego, zintegrowanego podejścia do leśnictwa miejskiego jako odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatu i rozwojem zrównoważonych miast.
Leśnictwo miejskie, mimo że coraz częściej postrzegane jako kluczowy element miejskiej infrastruktury zielonej, nadal boryka się z wieloma barierami – brakiem standaryzacji, rozproszeniem wiedzy oraz trudnością w zarządzaniu długowiecznymi, lecz często niedożywającymi starości drzewami. Średnia długość życia drzewa w przestrzeni miejskiej to zaledwie 30 lat – co znacznie ogranicza potencjał świadczonych przez nie usług ekosystemowych.
Projekt INTUF (CA23148), finansowany w ramach Akcji COST, ma na celu zintegrowaną ocenę i porównanie stanu lasów miejskich w różnych krajach Europy, wypracowanie ram długofalowego zarządzania drzewostanami miejskimi w oparciu o badania naukowe, budowanie partnerstw międzysektorowych wspierających skuteczne zarządzanie przestrzenią drzew w miastach. Działania podejmowane w ramach INTUF koncentrują się również na transferze wiedzy, wspieraniu młodych naukowców oraz zwiększaniu konkurencyjności badań naukowych w Europie. Projekt będzie sprzyjał integracji krajów mniej reprezentowanych w międzynarodowej współpracy badawczej (ITC) i zapewni wsparcie dla młodych innowatorów.
W projekcie bierze udział ponad 30 krajów z Europy, koordynatorem jest dr Dieter Anseeuw z VIVES University College (Belgia), a za działania na Politechnice Warszawskiej odpowiedzialna jest prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak z Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii. Pani Profesor jest członkiem Management Committee projektu i liderką zadania Budowanie potencjału małych miast i miasteczek: w jaki sposób możemy je zaangażować i zapewnić im ukierunkowane wsparcie i wskazówki? (Capacity building specifically addressing small cities and towns: how can we keep them on board and provide targeted support and guidance? realizowanego w ramach WG2 Zarządzanie strategiczne: długoterminowe, oparte na nauce podejście do leśnictwa miejskiego (Strategic management: towards long-term, science-driven approaches in urban forestry).
– Drzewa rosnące w zabetonowionych miastach nie mają łatwo – prof. Małgorzata Kacprzak. – A przecież wymagamy od nich wypełniania wielu ekologicznych często stricte inżynieryjnych funkcji: oczyszczania powietrza, obniżania temperatury, zatrzymywania wody a przede wszystkim poprawiania naszego samopoczucia w gorące dni. W ramach realizacji projektu chcemy wypracować założenia strategii zarządzania drzewostanami w miastach, tak aby udało się połączyć aspekty środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Jest to szczególne wyzwanie właśnie w miastach średnich i małych i to na całym kontynencie.
Projekt potrwa od 1 września 2025 roku do 31 sierpnia 2028 roku.
Podobne tematy: