Przejdź do treści

Opublikowano: 20.02.2024 14:37

Nasza studentka na liście „24 na 2024”

Julia Wilk wśród liderek dostrzeżonych przez „Forbes Women”

Julia Wilk z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa znalazła się w zestawieniu „24 na 2024” czasopisma „Forbes Women”. To lista Polek, które szczególnie warto obserwować w tym roku. 

Jury doceniło potencjał projektów, którymi zajmuje się nasza studentka, a także jej liczne sukcesy. Julia Wilk jest finalistką Studenckiego Nobla 2023, przyznawanego najwybitniejszym studentom kierunków technicznych w Polsce. Została laureatką II edycji konkursu Talenty Jutra dla młodych badaczy, naukowców i wynalazców, którzy mogą zmienić oblicze polskiej nauki. Znalazła się także w gronie nagrodzonych Stypendium pod choinkę dla najaktywniejszych studentów i doktorantów Politechniki Warszawskiej. 

Za projekt domowego systemu wykorzystującego sieci neuronowe do monitoringu czynności życiowych noworodków otrzymała w ubiegłym roku: nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Student-Wynalazca”, złoty medal Genewskiej Wystawy Wynalazków 2023, nagrodę specjalną tajlandzkiej Narodowej Rady ds. Badań oraz złoty medal International Warsaw Invention Show 2023. Wynalazek, którego współtwórcami są Paweł Pietrzak – absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz Mateusz Krawczak – absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych i student Wydziału Mechanicznego Technologicznego, może zrewolucjonizować walkę ze śmiercią łóżeczkową niemowląt. Jest to również jeden z projektów zakwalifikowanych do „Shesnnovation ACADEMY” – programu inkubacyjnego dla start-upów tworzonych przez kobiety, realizowanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

Julia to także członkini zespołu nagrodzonego w tym roku w konkursie „Student-Wynalazca” za projekt egzoszkieletu rehabilitacyjnego. Urządzenie wspiera ruchy stawu barkowego i wszystkie ruchy stawu łokciowego, by pacjent mógł samodzielnie ćwiczyć w warunkach domowych, bez konieczności wsparcia fizjoterapeuty. Dzięki niemu osoby z chorobami nerwowo-mięśniowymi, po udarze czy wypadku, z całkowitą lub częściową utratą zdolności poruszania kończyną górną, będą mogły szybciej wracać do zdrowia.

– Jestem niezwykle wdzięczna za wyróżnienie i dumna. To wspaniałe uczucie być zauważonym na początku swojej drogi. Będę chciała sprostać oczekiwaniom i rozwijać się dalej, by faktycznie było co obserwować – podkreśla Julia Wilk. 
– Przede mną jeszcze dużo wiedzy do zdobycia i doświadczeń do zebrania. Jestem bardzo ciekawa, co przyszłość przyniesie – dodaje. 

Na co dzień Julia studiuje na kierunku robotyka i automatyka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, a także pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP. 

Od trzech lat w każdym lutowym wydaniu „Forbes Women” przedstawia grupę liderek, które warto poznać. Redakcja wraz z zaproszonymi członkiniami jury wyszukuje je w różnych obszarach – gospodarce, kulturze, przestrzeni politycznej i społecznej. Wyróżnione osoby łączy pasja i skuteczność działania.

Podobne tematy: