Przejdź do treści

Opublikowano: 14.10.2022 11:48

Nasi studenci mają pomysł, jak wesprzeć system ochrony zdrowia

Na zdjęciu od prawej: Oliwia Makowiecka, Igor Anczykowski, Jakub Sobolewski, Mateusz Szczęsny oraz dr Karolina Maria Nowak z Agencji Badań Medycznych, fot. Warsaw Health Innovation Hub

System zarządzania lekami stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej zwyciężył w maratonie programistycznym e-Health Hackathon.

W wydarzeniu uczestniczyło 15 zespołów, składających się ze studentów kierunków informatycznych, medycznych i przedstawicieli start-upów. W ciągu dwóch dni musiały zmierzyć się z wyzwaniem związanym z kardiologią. Ich zadaniem było opracowanie rozwiązania, które pomoże pacjentom, lekarzom i całemu systemowi ochrony zdrowia. Jury oceniało m.in.: innowacyjność, wartość merytoryczną, potencjał komercjalizacji, konkurencyjność, jakość i użyteczność projektów.

Pierwsze miejsce zajął zespół studentów z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW: Jakub Sobolewski, Mateusz Szczęsny, Oliwia Makowiecka i Igor Anczykowski. Drużyna „Health Improvers” opracowała system zarządzania lekami, który pozwala na sprawdzanie występowania niekorzystnych interakcji między przyjmowanymi przez pacjenta lekami. W aplikacji lekarze będą mogli także monitorować, czy pacjenci przyjmują przypisane medykamenty.

– To rozwiązanie pozwala również na pozyskiwanie informacji od pacjentów o skuteczności terapii, działaniach niepożądanych i czy lek działa zgodnie z przeznaczeniem. Docelowo takie dane mogłyby być analizowane przez Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia pod kątem jakości leczenia, przeznaczania środków, ale także przez firmy farmaceutyczne, które mogłyby czerpać wiedzę o skuteczności terapii – tłumaczy Jakub Sobolewski.

Narzędzie pomogłoby również w pracy farmaceutów, którzy zanim wydadzą pacjentowi lek, mogliby sprawdzić, czy nie koliduje z innymi. Co ważne, aplikację można wykorzystywać nie tylko w obszarze kardiologii. 

– Mamy nadzieję, że uda nam się rozwinąć projekt, tym bardziej że w trakcie wydarzenia mieliśmy okazję poznać przedstawicieli biznesu i administracji publicznej – dodaje Jakub Sobolewski.

E-Health Hackathon powstał z inicjatywy Warsaw Health Innovation Hub, firm Janssen Polska i Roche Polska oraz Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Podobne tematy: