Opublikowano: 09.01.2025 09:21
Nasi nominowani w plebiscycie Złoty Inżynier 2024
Wśród kandydatów mających szansę na tytuł Złotego Inżyniera są naukowcy związani z Politechniką Warszawską. Głosowanie trwa do 20 stycznia 2025 roku, a laureatów poznamy podczas tradycyjnej gali zaplanowanej na marzec.
Plebiscyt jest organizowany od 1994 roku. Ma na celu pokazanie wybitnych twórców techniki, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości i innowacyjności oraz radzenia sobie w gospodarce wolnorynkowej. Głównym organizatorem jest redakcja wydawanego od 1866 roku czasopisma „Przegląd Techniczny”, a współorganizatorami – Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna i Klub Złotego Inżyniera „Przeglądu Technicznego”.
Nominowani są zarówno naukowcy, jak i praktycy –menedżerowie, nauczyciele i działacze ruchu stowarzyszeniowego. Wywodzą się z tradycyjnych oraz najnowszych dziedzin techniki. Wśród tegorocznych kandydatów są osoby zajmujące się nowymi technologami, robotyką i automatyką oraz zrównoważonym rozwojem.
Sylwetki wszystkich kandydatów oraz formularz do głosowania są dostępne na stronie www plebiscyt.przeglad-techniczny.pl.
Nominowani związani z Politechniką Warszawską:
Prof. dr. hab. inż. Marian Antoni Giżejowski
Inżynier budownictwa, specjalizuje się w konstrukcjach stalowych. Profesor na Wydziale Inżynierii Lądowej PW, członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Doskonałości Naukowej.
Prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa
Inżynier mechanik. Współtworzył pierwszą publiczną uczelnię w Ciechanowie i Mławie – Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, gdzie był rektorem (2002–2012). Członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej
Prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski
Elektronik, od 2002 roku pracuje w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej PW. Zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień energoelektroniki, napędu elektrycznego, elektromobilności, inteligentnych sieci elektroenergetycznych i odnawialnych źródeł energii. Aktywnie działa w organizacjach IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) oraz SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich).
Dr inż. Jacek Nowicki
Inżynier elektryk po Politechnice Warszawskiej. Przewodniczący Komitetu Energetyki Jądrowej Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Był związany zawodowo z polskimi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami przemysłu elektrotechnicznego i budownictwa energetycznego.
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Pałko
Wybitny specjalista z dziedziny inżynierii biomedycznej, pracownik Instytutu Metrologii i Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej. Uczestniczy w pracach wielu organizacji naukowych krajowych i międzynarodowych zajmujących się inżynierią biomedyczną. Od wielu lat jest przewodniczącym Polskiego Komitetu Inżynierii Biomedycznej Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Dr hab. inż. Mariusz Tryznowski
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Od 2017 roku jest związany z Wydziałem Mechanicznym Technologicznym PW. Autor trzech unikatowych na skalę światową wdrożeń z branży chemicznej. Jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników, a także wiceprezesem Stowarzyszenia Klatrat. Inżynier Mechanik Roku 2024.
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba
Naukowiec (indeks Hirscha 57), ekspert w obszarze elektroniki jądrowej. Prowadził też badania w obszarze inżynierii biomedycznej. Od 2019 roku bierze udział w budowie największego na świecie eksperymentu neutrinowego – Hyper-Kamiokande. Rektor Politechniki Warszawskiej.
Prof. dr hab. inż. Henryk Zobel
Specjalista z dziedziny mostownictwa, profesor zwyczajny Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Lądowej. Redaktor naczelny „Archives of Civil Engineering”. Członek Rady Naukowej General-nej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Podobne tematy: