Opublikowano: 01.06.2024 18:39

Najlepsze mosty z papieru budują nasi studenci

Drużyny z PW ze swoimi mostami

Zespoły z Koła Naukowego Mostowców całkowicie zdominowały rywalizację w ogólnopolskim konkursie wyKOMBinuj mOst 2024, zajmując cztery pierwsze miejsca.

Drużyny biorące udział w zawodach miały za zadanie skonstruować most z papieru, który będzie miał jak najwyższy stosunek nośności do masy. Uczestnicy mieli do dyspozycji 9 arkuszy brystolu o gramaturze 250 g/m^2, 2 butelki kleju polimerowego o pojemności 500 ml oraz własne narzędzia (wedle uznania), które musiały zostać zaakceptowane przez organizatora.

W zmaganiach już po raz trzeci z rzędu najlepsza była drużyna z Politechniki Warszawskiej, z Koła Naukowego Mostowców, działającego przy Wydziale Inżynierii Lądowej. Zespół PWniaczki wygrał nie tylko w głównej kategorii, ale także w kategorii najdokładniejszego oszacowania nośności. Faktyczna nośność to 3440 N (ok. 350,8 kg)przy wadze 1266 g, a oszacowanie – 3500 N (ok. 356,9 kg). W tym roku mistrzowską drużynę tworzyli Daniel Stefanowicz, Karol Fijałkowski i Łukasz Kruk.

– Co ciekawe, nasz zwycięski projekt ma ładnych parę, jak nie paręnaście lat – opowiada Łukasz Kruk. – Jest on na tyle świetny, że sporo zespołów z innych uczelni próbuje go naśladować, na nasze szczęście bezskutecznie. Warto też dodać, że w gronie uczestników konkursu nazywany jest „warszawiakiem”.

Drugie miejsce w konkursie zajęli THE MOSTowcy: Julia Król, Ola Trościańczyk i Piotr Karaszkiewicz. Ich most ważył 1058 g, a przeniesione obciążenie to 2514 N (ok. 256,4 kg). Trzecia lokata przypadła zespołowi MOŚCI KAPIBARY w składzie Piotr Sala, Michał Pastuszak i Szymon Napiórkowski (waga mostu to 1076 g, a obciążenie 2526 N, czyli blisko 257,6 kg). Tuż za podium rywalizację zakończyła drużyna Papier Wszystko przyjmie: Karolina Zastawna, Iga Jaczewska i Agata Gaj (za most o wadze 1416 g i obciążeniu 2707 N, czyli ok. 276 kg).

Konkurs wyKOMBinuj mOst 2024 został organizowany przez Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO z Politechniki Gdańskiej i odbył się w dniach 24–26 kwietnia. Do rywalizacji stanęły 34 studenckie drużyny z różnych uczelni oraz 10 drużyn ze szkół średnich z całej Polski.