Opublikowano: 08.06.2023 22:36
Nagroda dla polskiego pawilonu na Biennale Designu
Wystawa „Poetyka konieczności” („The Poetics Of Necessity”), której kuratorami są Zofia Jaworowska, Michał Sikorski (architekt-urbanista z Politechniki Warszawskiej) oraz Petro Vladimirov, została nagrodzona na Biennale Designu w Londynie.
Ekspozycję doceniono za najwybitniejszy ogólny wkład w Biennale („awarded to the most outstanding overall contribution”). Organizatorem polskiej wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza.
Tegoroczne londyńskie Biennale Designu w Londynie odbywa się pod hasłem „Remapping Collaborations”, na pierwszym miejscu stawiając międzynarodową, interdyscyplinarną współpracę w architekturze i designie.
Polski pawilon to opowieść o społecznych rozwiązaniach krystalizujących się w czasach kryzysu i o tym, jak materiały z recyklingu mogą zmienić sposób myślenia o architekturze. Centrum pawilonu stanowią okna z odzysku – instalacja inspirowana polską zbiórką okien reuse, wysyłanych do mieszkańców Ukrainy odbudowujących zniszczone w atakach rakietowych domy. Okna pochodzą ze zbiórki, która była prowadzona na terenie Anglii. Po zakończeniu wystawy dołączą do tych, które są wysyłane z Warszawy przez Fundację BRDA do Ukrainy. To będzie kolejna forma pomocy rzeczowej przekazywanej ukraińskim organizacjom, zajmującym się oddolną odbudową. W ten sposób zebrane okna – początkowo odpady, potem eksponaty – zamienią się przedmioty użytkowe, stając się tym samym synonimami bezpieczeństwa i fundamentami dialogu.
Poza oknami częścią instalacji „The Poetics Of Necessity” są także obiekty stworzone z prostych materiałów budowlanych oraz plansze przedstawiające sposoby wykorzystania materiałów z drugiego obiegu i trajektorie europejskich działań społecznych wokół wysyłki okien do Ukrainy. Wystawę uzupełnia film z materiałów przekazanych przez ukraińskie organizacje non-profit. Z kolei w wystawowym katalogu zespół kuratorski zawarł rozmowy wokół material reuse, architektury i pomocy społecznej z przedstawicielami Architectes de l’urgence, kijowskiej fundacji District #1, biura Assemble i Bauburo in Situ, umieszczając wystawę w szerszym, globalnym kontekście. Katalog jest także dostępny online.
– Jesteśmy podekscytowani, że mogliśmy podzielić się projektem, który jest bardzo bliski naszym sercom, z szeroką, międzynarodową publicznością – podkreślają kuratorzy wystawy. – Ponowne wykorzystanie materiałów jest zdecydowanie przyszłością architektury i ma ogromny potencjał społeczny. Dowodem na to jest polsko-ukraińska solidarność.
Polski pawilon został wyróżniony jedną z 4 nagród przyznawanych na Biennale. W tym roku prezentuje się tam 40 krajów.
Wystawę „The Poetics Of Necessity” można oglądać w londyńskim Somerset House do 25 czerwca 2023 roku.
Kuratorzy wystawy:
Zofia Jaworowska jest działaczką społeczną od lat związaną z trzecim sektorem. To absolwentka MISHu na Uniwersytecie Warszawskim, antropologii społecznej w Goldsmith’s College London, scenariopisarstwa w praskiej FAMU i Szkoły Wajdy.
Na styku aktywizmu i pracy kreatywnej rozwijała strategie komunikacyjne i koordynowała projekty w Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego, Fundacji Kościuszkowskiej i w SEXED.PL. Rozwinęła polski program Refugees Welcome Polska. To doświadczenie później przekuła w założenie i koordynację pracy Grupy Zasoby – jednej z najefektywniej działających inicjatyw wspierających osoby uchodźcze z Ukrainy w Polsce. Prezeska Fundacji BRDA, w ramach której wysyła okna z odzysku do Ukrainy i poszerza przestrzeń dla dobrego, bezpiecznego i dostępnego mieszkalnictwa.
Michał Sikorski to architekt-urbanista, założyciel pracowni TŁO (www.tlo.archi).
Po uzyskaniu dyplomu w Paryżu (École nationale supérieure d'architecture de Paris-La Villette), w latach 2008–2017, współpracował z belgijskim architektem Xaveerem De Geyterem (XDGA), dla którego prowadził liczne projekty, m.in. masterplan powstającego we Francji miasta-kampusu Paris-Saclay. W 2014 był kuratorem i projektantem wystawy poświęconej temu projektowi w Maison de l’architecture d’Ile-de-France. W latach 2017–2021 współtworzył wizje rozwoju przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego jako architekt prowadzący Biuro Innowacji w Przestrzeni Akademickiej (BIPA UW).
Oprócz projektowania prowadził także pracę badawczą i dydaktyczną, m.in. w Eidgenössische Technische Hochschule Zürich. Obecnie uczy projektowania urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i prowadzi autorskie biuro architektoniczne TŁO.
Petro Vladimirov to ukraiński architekt i multidyscyplinarny artysta, lider projektów w biurze Direction, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Pracował w Ukrainie i w Danii w biurze architektonicznym Henning Larsen. Współtworzył z Zofią Jaworowską i Fundacją BRDA projekt OKNO. Kurator wystawy „Biuro Odbudowy Ukrainy” w Muzeum Warszawy.
Nominowany do tegorocznej edycji nagrody PinchukArtCentre dla ukraińskich artystów poniżej 35. roku życia.
Podobne tematy: