Przejdź do treści

Opublikowano: 08.06.2023 22:36

Nagroda dla polskiego pawilonu na Biennale Designu

Głównym elementem pawilonu są okna, które po zakończeniu ekspozycji trafią do Ukrainy, fot. Jędrzej Sokołowski

Wystawa „Poetyka konieczności” („The Poetics Of Necessity”), której kuratorami są Zofia Jaworowska, Michał Sikorski (architekt-urbanista z Politechniki Warszawskiej) oraz Petro Vladimirov, została nagrodzona na Biennale Designu w Londynie.

Ekspozycję doceniono za najwybitniejszy ogólny wkład w Biennale („awarded to the most outstanding overall contribution”). Organizatorem polskiej wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza.

Tegoroczne londyńskie Biennale Designu w Londynie odbywa się pod hasłem „Remapping Collaborations”, na pierwszym miejscu stawiając międzynarodową, interdyscyplinarną współpracę w architekturze i designie.

Polski pawilon to opowieść o społecznych rozwiązaniach krystalizujących się w czasach kryzysu i o tym, jak materiały z recyklingu mogą zmienić sposób myślenia o architekturze. Centrum pawilonu stanowią okna z odzysku – instalacja inspirowana polską zbiórką okien reuse, wysyłanych do mieszkańców Ukrainy odbudowujących zniszczone w atakach rakietowych domy. Okna pochodzą ze zbiórki, która była prowadzona na terenie Anglii. Po zakończeniu wystawy dołączą do tych, które są wysyłane z Warszawy przez Fundację BRDA do Ukrainy. To będzie kolejna forma pomocy rzeczowej przekazywanej ukraińskim organizacjom, zajmującym się oddolną odbudową. W ten sposób zebrane okna – początkowo odpady, potem eksponaty – zamienią się przedmioty użytkowe, stając się tym samym synonimami bezpieczeństwa i fundamentami dialogu.

Poza oknami częścią instalacji „The Poetics Of Necessity” są także obiekty stworzone z prostych materiałów budowlanych oraz plansze przedstawiające sposoby wykorzystania materiałów z drugiego obiegu i trajektorie europejskich działań społecznych wokół wysyłki okien do Ukrainy. Wystawę uzupełnia film z materiałów przekazanych przez ukraińskie organizacje non-profit. Z kolei w wystawowym katalogu zespół kuratorski zawarł rozmowy wokół material reuse, architektury i pomocy społecznej z przedstawicielami Architectes de l’urgence, kijowskiej fundacji District #1, biura Assemble i Bauburo in Situ, umieszczając wystawę w szerszym, globalnym kontekście. Katalog jest także dostępny online.

– Jesteśmy podekscytowani, że mogliśmy podzielić się projektem, który jest bardzo bliski naszym sercom, z szeroką, międzynarodową publicznością – podkreślają kuratorzy wystawy. – Ponowne wykorzystanie materiałów jest zdecydowanie przyszłością architektury i ma ogromny potencjał społeczny. Dowodem na to jest polsko-ukraińska solidarność.

Polski pawilon został wyróżniony jedną z 4 nagród przyznawanych na Biennale. W tym roku prezentuje się tam 40 krajów. 

Wystawę „The Poetics Of Necessity” można oglądać w londyńskim Somerset House do 25 czerwca 2023 roku.

Kuratorzy wystawy:

Zofia Jaworowska jest działaczką społeczną od lat związaną z trzecim sektorem. To absolwentka MISHu na Uniwersytecie Warszawskim, antropologii społecznej w Goldsmith’s College London, scenariopisarstwa w praskiej FAMU i Szkoły Wajdy.

Na styku aktywizmu i pracy kreatywnej rozwijała strategie komunikacyjne i koordynowała projekty w Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego, Fundacji Kościuszkowskiej i w SEXED.PL. Rozwinęła polski program Refugees Welcome Polska. To doświadczenie później przekuła w założenie i koordynację pracy Grupy Zasoby – jednej z najefektywniej działających inicjatyw wspierających osoby uchodźcze z Ukrainy w Polsce. Prezeska Fundacji BRDA, w ramach której wysyła okna z odzysku do Ukrainy i poszerza przestrzeń dla dobrego, bezpiecznego i dostępnego mieszkalnictwa.

Michał Sikorski to architekt-urbanista, założyciel pracowni TŁO (www.tlo.archi).

Po uzyskaniu dyplomu w Paryżu (École nationale supérieure d'architecture de Paris-La Villette), w latach 2008–2017, współpracował z belgijskim architektem Xaveerem De Geyterem (XDGA), dla którego prowadził liczne projekty, m.in. masterplan powstającego we Francji miasta-kampusu Paris-Saclay. W 2014 był kuratorem i projektantem wystawy poświęconej temu projektowi w Maison de l’architecture d’Ile-de-France. W latach 2017–2021 współtworzył wizje rozwoju przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego jako architekt prowadzący Biuro Innowacji w Przestrzeni Akademickiej (BIPA UW).

Oprócz projektowania prowadził także pracę badawczą i dydaktyczną, m.in. w Eidgenössische Technische Hochschule Zürich. Obecnie uczy projektowania urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i prowadzi autorskie biuro architektoniczne TŁO.

Petro Vladimirov to ukraiński architekt i multidyscyplinarny artysta, lider projektów w biurze Direction, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Pracował w Ukrainie i w Danii w biurze architektonicznym Henning Larsen. Współtworzył z Zofią Jaworowską i Fundacją BRDA projekt OKNO. Kurator wystawy „Biuro Odbudowy Ukrainy” w Muzeum Warszawy.

Nominowany do tegorocznej edycji nagrody PinchukArtCentre dla ukraińskich artystów poniżej 35. roku życia. 

Podobne tematy: