Przejdź do treści

Opublikowano: 24.10.2024 13:29

Mistrzowie hackathonów z PW – nasi studenci w międzynarodowym finale AngelHack

Drugie miejsce, które nasi studenci zajęli w AngelHack Warsaw, stało się przepustką do finału w Singapurze

Z Polski do Singapuru – taka wyprawa czeka zespół z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. Łukasz Kryczka, Piotr Tyrakowski, Michał Kwiatkowski i Jakub Lisowski zakwalifikowali się do międzynarodowego etapu globalnej sesji hackathonów AngelHack. 

– Na hackathony zaczęliśmy chodzić pół roku temu – opisuje Łukasz Kryczka. – Szybko okazało się, że jesteśmy w tym całkiem dobrzy. 

Jak szkolić pracowników z phishingu?

Pierwszy był Best Hacking League i problem z zakresu cyberbezpieczeństwa do rozwiązania. Zadanie dotyczyło phishingu (zjawiska, w którym tzw. „zły aktor” wysyła niespodziewającej się tego osobie z firmy, do której danych czy systemu chce uzyskać dostęp, mail czy wiadomość z jakiegoś rodzaju pułapką, np. linkiem prowadzącym do strony internetowej z wirusem). 

Nasi studenci w 24 godziny stworzyli komprehensywny system, który przy użyciu modeli językowych tworzy realne, spersonalizowane, wyglądające organicznie treningowe maile phishingowe. To pomoc dla firm, których nie stać na kosztowne szkolenia pracowników.

– Realność jest tutaj ważnym aspektem – większość aktualnych rozwiązań rynkowych próbowała to emulować, jednak ich rozwiązania były bardzo oczywiste i zamiast ostrzegać pracowników, łudziły ich tylko, że zagrożenie jest nieistniejące – tłumaczy Łukasz Kryczka. – Po kliknięciu w link z naszych maili docelowo pracownik miał był informowany o tym, że dał się „złapać” i przechodzić krótki interaktywny kurs. 

– Administratorzy posiadają panel pozwalający monitorować aktualne zagrożenie phishingowe, dodawać do harmonogramu nowe testy na podstawie realnych ataków udokumentowanych przez CERT czy też odsyłać zagrożonych pracowników na dodatkowe szkolenia – dodaje. 

W Best Hacking League, w kategorii CyberSecurity Łukasz Kryczka, Piotr Tyrakowski, Michał Kwiatkowski i Jakub Lisowski zajęli pierwsze miejsce. 

Na zdjęciu Łukasz Kryczka, Piotr Tyrakowski, Michał Kwiatkowski i Jakub Lisowski z dyplomami za zwycięstwo w BEST Hacking League
Michał Kwiatkowski, Jakub Lisowski, Łukasz Kryczka i Piotr Tyrakowski po pierwszym z serii hackathonowych sukcesów

Pomoc dla rodziców

Potem był HackYeah – jeden z największych hackatonów w Europie. Zespół, tym razem rozszerzony o dwóch kolejnych studentów PW – Wiktora Frątczaka i Michała Zajączkowskiego, wybrał tam kategorię Wellness i postanowił stworzyć rozwiązanie pomagające rodzicom małych dzieci, które często mierzą się z problemami układu pokarmowego. 

– Nasze narzędzie to nie tylko software, ale także faktyczne urządzenie – nocnik pozwalający monitorować stan układu pokarmowego dziecka, poprzez ważenie i analizy obrazowe stolca przy użyciu sztucznej inteligencji – opowiada Łukasz Kryczka. – Wbrew pozorom, ilość informacji, które możemy pozyskać w ten sposób, jest nietrywialna. Dzięki nocnikowi rodzice mogą monitorować, czy, przynajmniej w tym aspekcie, dziecko rozwija się poprawnie i błyskawicznie reagować w przypadku anomali, a jednocześnie dysponować twardymi dane, które można bezpośrednio pokazać lekarzowi. Całość jest podpięta pod łatwą do użycia aplikację.

Zespół z PW zajął w swojej kategorii (startowało 60 drużyn) drugie miejsce. 

Shortsy i hotele

Studenci zdecydowali się także na udział w AngelHack – w edycji odbywającej się w Polsce. Tu uczestnicy (drużyn było ok. 60 i pochodziły z całego świata) mogli wybrać jedną z trzech kategorii. Nasi studenci zdecydowali się na Blockchain. Stworzyli aplikację, która łączy w sobie dwa tematy: zmniejszający się średni czasu utrzymywania uwagi i popularność krótkich materiałów wideo – tzw. shortsów. 

– Nasza aplikacja jest platformą do oglądania wyspecjalizowanych kursów (np. z matematyki, rysowania czy umiejętności społecznych), które są tak sformatowane, by były przyswajalne w formie shortsów – wyjaśnia Łukacz Kryczka. – Dzięki temu możemy uczyć się np. w metrze czy autobusie, a kiedy mamy mało czasu – w mniejszych partiach – częściej. Dodatkowo istnieje algorytm discovery, który pozwala szybko przejrzeć część shortsów danego kursu i bardzo szybko odnajdować nowe materiały, które interesują nas intelektualnie, a kiedy już się w nie wciągniemy, zabierać nas do faktycznego kursu.

Zespół zajął drugie miejsce w swojej kategorii i uzyskał tak wysoką pozycję w globalnym rankingu, że zaowocowało to kwalifikacją do finału AngelHack w Singapurze. 

Tam uczestnicy mają do rozwiązania zadanie (bardzo konkretne) związane z użyciem systemów IT do poprawy czy wręcz zrewolucjonizowania jakiegoś aspektu w hotelach singapurskiej marki Lyf. 

– Wybraliśmy zadanie „Jak zwiększyć zadowolenie i satysfakcję klientów Lyf?” – podaje Łukasz Kryczka. – Tworzymy aplikację zwiększającą jakość usług hoteli i rozwiązującą część problemów tej marki, w bezpośrednim kontakcie z menadżerami i pracownikami. Więcej informacji będziemy mogli podać po finale w Singapurze, który odbędzie się 29 października. 

Podobne tematy: