Przejdź do treści

Opublikowano: 31.10.2023 14:34

Kandydaci na doktorat z fotoniki poszukiwani

Prof. Maciej Trusiak w laboratorium

Prof. Maciej Trusiak z Wydziału Mechatroniki pokieruje pracami nad nową technologią w zakresie metrologii i obrazowania optycznego. Młodzi naukowcy zainteresowani tą tematyką mogą dołączyć do projektu na stanowisku doktoranta.

Projekt rozpocznie się w marcu 2024 r. Prof. Maciej Trusiak otrzymał na badania grant w ramach konkursu PRELUDIUM BIS, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Zespół pod jego kierunkiem zbada czy metodę wnioskowania statystycznego znaną jako wnioskowanie bayesowskie można wykorzystać w metrologii optycznej. Temat ma szczególne znaczenie dla przemysłu półprzewodnikowego.

– W projekcie zbadamy nowatorską koncepcję algorytmicznej demodulacji fazy z wykorzystaniem pojedynczego obrazu prążkowego – mówi prof. Maciej Trusiak, który jako pierwszy naukowiec z PW otrzymał prestiżowy grant ERC. – Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, zastosowanie wnioskowania bayesowskiego w metrologii optycznej jest pomysłem nowatorskim w skali światowej i pozwoli na minimalizację szumu przy maksymalizacji precyzji demodulacji fazy i pomiaru geometrii struktur półprzewodnikowych takich jak falowody.

Prof. Maciej Trusiak szuka nowego członka zespołu – doktorantki lub doktoranta, którzy mają doświadczenie w programowaniu, a ich zainteresowania związane są z optyką i fotoniką.

Wybrany kandydat może liczyć m.in. na sfinansowanie 4-letnich studiów doktoranckich w Szkole Doktorskiej PW, wsparcie w prowadzeniu badań naukowych i półroczny staż na Uniwersytecie Arktycznym w Norwegii.

Rekrutacja trwa do 31 grudnia 2023 r., a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie zespołu QCI LAB.