Przejdź do treści

Opublikowano: 22.12.2023 09:15

Jak nowatorsko zastosować tworzywa sztuczne?

Do finału zakwalifikowano trzy prace, a laureata ogłoszono podczas gali

Świetnie wie to Adrian Lipkowski – student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa i autor pracy inżynierskiej, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. 

Zwycięski dyplom pt. „Wytwarzanie absorberów energii uderzenia przy zastosowaniu kompozytu węglowego o spoiwie termoplastycznym oraz zbadania wpływu architektury zbrojenia na ich zdolność do względnego pochłaniania energii” dotyczy absorberów energii kinetycznej – konstrukcji kluczowych w dyssypacji energii podczas kolizji obiektów poruszających się z dużymi prędkościami. Ich rola jest nieoceniona zwłaszcza w przypadku pojazdów mechanicznych w ruchu drogowym i kolejowym, a także w sytuacjach awaryjnego lądowania obiektów latających. Według danych policyjnych za rok 2022 w Polsce miały miejsce 21 322 wypadki drogowe, które spowodowały śmierć 1896 osób, a 24 743 zostało rannych. Wiele z tych tragicznych skutków można było zminimalizować, gdyby zastosowano skuteczne absorbery energii – to one mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia większego bezpieczeństwa i ochrony uczestników tych zdarzeń.

Promotorem nagrodzonej pracy był dr hab. inż. Piotr Czarnocki, prof. uczelni.

To była już VII edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową (licencjacką, magisterską lub inżynierską) na temat nowatorskiego zastosowania tworzyw sztucznych. Wyniki ogłoszono w grudniu 2023 roku podczas Gali Finałowej, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej.

Podobne tematy: