Przejdź do treści

Opublikowano: 19.02.2024 10:03

Gala Nauki Polskiej 2024

W uroczystości wzięli udział Minister Nauki Dariusz Wieczorek oraz wiceministrowie

W ramach Dnia Nauki Polskiej najbardziej wyróżniający się przedstawiciele środowiska naukowego i akademickiego otrzymują nagrody. W tym roku mamy podwójne powody do świętowania – gala odbyła się na Politechnice Warszawskiej, a wśród laureatów są nasi badacze. 

Dzień Nauki Polskiej jest okazją do upamiętnienia osiągnięć najwybitniejszych polskich uczonych, którzy na stałe wpisali się w historię nauki, dokonując przełomowych odkryć w różnych dziedzinach. Święto zostało ustanowione w 2020 roku i jest obchodzone 19 lutego – w dzień urodzin Mikołaja Kopernika – jednego z naszych najwspanialszych badaczy. 

Nauka to dobra inwestycja 

W tym roku w przededniu Dnia Nauki Polskiej – 18 lutego – w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej spotkali się przedstawiciele uczelni i świata nauki z całego kraju. Tradycją stało się bowiem, że to święto to okazja do uhonorowania Nagrodami Ministra Nauki osób wybitnie zaangażowanych w działalność naukową i akademicką. 

– Cieszę się, że dziś podczas Gali Nauki Polskiej grono młodych ludzi zostanie nagrodzonych – podkreślał Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba. – Inwestycja w naukę to najlepsza inwestycja. 

Na zdjęciu Rektor PW przemawiający podczas Gali Nauki Polskiej
Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba

– Mamy wspaniałe kadry, wspaniałych naukowców, świetne osiągnięcia – mówił Minister Dariusz Wieczorek. – Nie wstydźmy się tego, mówmy o tym, bo mamy powody do dumy. Nauka jest potrzebna polskiej gospodarce, jest niezbędna w tworzeniu nowych miejsc pracy. Dziś w zapisach polskich firmy powinny znaleźć się zobowiązywania do przekazywania środków na badania i rozwój.

W tym roku przyznano 59 Nagród Ministra Nauki, w tym 50 indywidualnych i 9 zespołowych. Doceniono osiągnięcia w działalności organizacyjnej, wdrożeniowej, dydaktycznej, naukowej i całokształt dorobku. 

Na zdjęciu uczestnicy Gali Nauki Polskiej 2024 w Dużej Auli PW
W Gali Nauki Polskiej uczestniczyli przedstawiciele uczelni i świata nauki z całej Polski

Trzy nagrody dla PW

Wśród nagrodzonych za działalność organizacyjną znalazł się prof. dr hab. inż. Jarosław Milewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Naukowiec jest zaangażowany w rozwijanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym poprzez udział w pracach na rzecz Porozumienia Sektorowego na Rzecz Rozwoju Gospodarki Wodorowej oraz pracach w ramach realizacji Porozumienia Sektorowego na Rzecz Rozwoju Gospodarki Wodorowej Polski Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

Za działalność wdrożeniową nagrodę otrzymał prof. dr hab. inż. Henryk Rybiński z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych wraz z zespołem: dr. inż. Łukaszem Skoniecznym, mgr. inż. Wacławem Strukiem i mgr. inż. Michałem Wasilukiem. Naukowcy zaprojektowali i wdrożyli oprogramowanie OMEGA-PSIR. System powstał w odpowiedzi na potrzebę ewidencjonowania i upowszechniania dorobku naukowego, a także wspomagania zarządzania badaniami naukowymi na uczelni. 

Prof. dr hab. inż. Małgorzata Kujawińska z Wydziału Mechatroniki oraz jej zespół: dr inż. Wojciech Krauze, dr inż. Arkadiusz Kuś, mgr inż. Michał Ziemczonok, mgr inż. Maria Baczewska, mgr inż. Piotr Stępień zostali nagrodzeni za znaczące osiągnięcia naukowe. W ten sposób doceniono rozwój innowacyjnych metod dwuwymiarowego i trójwymiarowego ilościowego obrazowania fazowego ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania tych metod w pomiarach biomedycznych na poziomie komórkowym. 

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.