Opublikowano: 22.10.2021 16:32
Fly a Rocket! Nasz student w programie Europejskiej Agencji Kosmicznej
Bartosz Źrebiec, student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, jako jedyny reprezentant polskiej uczelni zakwalifikował się do prestiżowego programu ESA i wziął udział w kampanii startowej rakiety studenckiej.
Fly a Rocket! to przedsięwzięcie, w ramach którego studenci z całej Europy budują, testują, a na końcu wystrzeliwują rakietę, nad którą wcześniej pracowali. Program prowadzi ESA we współpracy z Andøya Space Education i Norweską Agencją Kosmiczną.
Szósta edycja programu była podzielona na dwie części. Zeszłej zimy rozpoczął się intensywny kurs online z zakresu m.in. astrodynamiki, fizyki atmosfery, podstaw obliczania trajektorii. Było to przygotowanie do drugiej części, czyli kampanii startowej rakiety, która odbywała się między 10 a 16 października na norweskiej wyspie Andøya.
- Przed kampanią startową musieliśmy rozwiązać zestaw zadań w trzech kategoriach: mechaniki orbitalnej, napędów rakietowych wraz z trajektoriami lotu rakiety, a także obliczeń numerycznych — tłumaczy Bartosz Źrebiec. - Zadania były bardzo zróżnicowane, często podchwytliwe, wymagały dobrego przemyślenia i rozgryzienia istoty problemu. Kolejne wyzwania pojawiły się już podczas kampanii w centrum Andøya Space.
Grupa 24 studentów została podzielona na kilka sekcji. Nasz student pracował w zespole Sensor Experiments Group odpowiedzialnym za stworzenie inercyjnego układu nawigacyjnego połączonego z układem GPS. - Największym wyzwaniem była dla mnie analiza danych z telemetrii. Dane z czujników były zaszumione, a niekiedy niekompletne. Musieliśmy wymyślić własne algorytmy w Pythonie, aby odzyskać poprawne dane i uzupełnić te brakujące. Szczęśliwie wszystko się udało - wspomina młody inżynier z PW.
Efekty pracy wszystkich swoich zespołów studenci poznali 14 października. O 15:57 czasu lokalnego rakieta została wystrzelona i osiągnęła pułap ok. 8 km.
Program nie zakończył się jednak wraz z bezpiecznym wodowaniem rakiety w morzu. W najbliższym czasie powstanie raport końcowy, w którym zostaną opisane układy pomiarowe, eksperymenty wraz z założeniami, analizą danych i wnioskami. Jak podkreśla Bartosz Źrebiec, doświadczenie zdobyte dzięki Fly a Rocket! wykorzysta w Studenckiem Kole Astronautycznym, do którego od pewnego czasu należy.
Podobne tematy: