Przejdź do treści

Opublikowano: 29.11.2024 16:15

Efekty współpracy PW z ukraińskimi uczelniami

Nasze aktywności w ramach programu podsumowaliśmy na konferencji, która odbyła się na PW 29 listopada 2024 roku

Zobacz również

Blisko 500 przedstawicieli Politechnik Kijowskiej i Lwowskiej, w tym prawie 300 stacjonarnie, wzięło udział w działaniach zorganizowanych przez Politechnikę Warszawską w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”. 

NAWA zaprosiła do tej inicjatywy polskie uczelnie, zrzeszone w konsorcjach w ramach projektu „Uniwersytety Europejskie”. Była to jedna z form pomocy dla ukraińskiego środowiska naukowego w kontynuowaniu działalności, mimo trwającej w kraju wojny. Umowę w sprawie realizacji programu Politechnika Warszawska (należąca do konsorcjum ENHANCE) podpisała w grudniu 2022 roku. Na lata 2023–2024 przypadły zaś konkretne działania w takich obszarach jak badania, kształcenie, kultura czy rozwój kadry administracyjnej. W tym czasie zorganizowaliśmy na PW 30 wydarzeń dla studentów, doktorantów, naukowców i pracowników administracji z politechnik z Kijowa i Lwowa. Były to m.in. konferencje, szkoły letnie i zimowe, kursy i tandemy językowe, hackathony, warsztaty, wizyty studyjne. Byliśmy także gospodarzami także takich wydarzeń jak Ukraine Day czy konferencja „Innovative didactics”. 

Koordynatorem działań było Centrum Współpracy Międzynarodowej. W projekt zaangażowało się 6 Wydziałów: Elektroniki i Technik Informacyjnych, Geodezji i Kartografii, Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Inżynierii Lądowej, Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, a także Studium Języków Obcych, Samorząd Studentów i Szkoła Doktorska. 

Nasze aktywności w ramach programu „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie” podsumowaliśmy na konferencji, która odbyła się na PW 29 listopada 2024 roku. W wydarzeniu wzięli udział Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictw Wyższego prof. Andrzej Szeptycki, Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Nauki prof. Mariusz Malinowski, Prorektor ds. Edukacji i Relacji Międzynarodowych Politechniki Lwowskiej prof. Nataliya Chukhray, Pierwszy Prorektor Politechniki Kijowskiej prof. Mykhailo Oleksandrovych Bezuglyi oraz Radosław Podgrudny z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Konferencja była okazja do przypomnienia zrealizowanych działań, dyskusji o współpracy między politechnikami z Warszawy, Lwowa i Kijowa oraz zastanowienia się nad wsparciem ukraińskich uczelni w przyszłości. 

Zobacz również