Przejdź do treści

Opublikowano: 15.03.2024 08:49

Cztery prace w dziedzinie geoinformacji nagrodzone

fot. kjpargeter/freepik.com

Nasz student, absolwenci i naukowiec, wszyscy z Wydziału Geodezji i Kartografii, zostali laureatami konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie, publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji. 

Ministerstwo rozstrzygnęło 6. edycję konkursu, która została ogłoszona w 2023 r. Łącznie przyznano 10 nagród, w tym cztery dla przedstawicieli Politechniki Warszawskiej. 

Trójwymiarowe modele miast 

W kategorii prac dyplomowych – inżynierskich/licencjackich nagrodzony został inż. Jakub Modrzewski za pracę: „Wykorzystanie modelu 3D mesh oraz technologii Unreal Engine do budowy Digital Twin dla miasta”. Jej promotorką była dr inż. Magdalena Pilarska-Mazurek. 

Nasz student zbadał możliwości wykorzystania technologii Unreal Engine (silnik gier komputerowych) do tworzenia rozwiązań tzw. cyfrowych bliźniaków (ang. Digital Twin), czyli cyfrowych kopii produktu, procesu lub usługi. Szczególną uwagę zwrócił na obsługę trójwymiarowych modeli miast. 

Dzięki integracji technologii silnika gry z systemem informacji geograficznej (ang. geographic information system, GIS) powstało immersyjne środowisko odnoszące się do rzeczywistej przestrzeni. Zastosowanie systemów GIS w rozwiązaniach Digital Twin pozwala zwiększyć dokładność wykonywanych analiz oraz symulacji odnoszących się do rzeczywistości.

Pomóc pasażerom metra ze szczególnymi potrzebami 

W kategorii prac magisterskich uznanie jury zyskały dwa dyplomy z PW. Mgr inż. Bartosz Wiktorzak otrzymał nagrodę za „Opracowanie koncepcji i prototypu rozwiązania wspomagającego poruszanie się osób z niepełnosprawnościami w metrze”, której promotorem był dr hab. inż. Dariusz Gotlib, prof. uczelni.

W swojej pracy laureat przedstawił autorską koncepcję rozwiązania technologicznego wspierającego osoby z niepełnosprawnością ruchową w przemieszczaniu się po Metrze Warszawskim. Dyplom został zrealizowany w bezpośrednim powiązaniu z projektem LIFT, którego nasz absolwent był głównym pomysłodawcą i kierownikiem merytorycznym.

Za swoją pracę magisterską Bartosz Wiktorzak otrzymał również pierwszą nagrodę w konkursie na najlepsze prace dyplomowe z kartografii, geomatyki i geoinformacji, organizowanym przez Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. 

Monitoring pokrycia terenu 

Drugą nagrodzoną pracą była „Analiza zmian pokrycia terenu metodami klasyfikacji obiektowej i uczenia maszynowego z wykorzystaniem zdjęć CORONA i Landsat” mgr inż. Aleksandry Wasik, napisana pod kierunkiem dr inż. Joanny Pluto-Kossakowskiej. 

W pracy dokonano analizy obszaru Beskidu Sądeckiego i Niskiego w latach 1969-2022. Pokrycie terenu jest jedną z podstawowych informacji odnoszących się do powierzchni Ziemi. Natomiast badania w skali regionalnej pozwalają zachować kontekst społeczno-gospodarczo-ekologiczny obszaru, co jest podstawą do zrozumienia trajektorii, przyczyn i skutków zmian oraz pozwala dążyć do zrównoważonego rozwoju środowiska.

Dokładniejsze zdjęcia lotnicze

Za rozprawę doktorską nagrodzony został dr inż. Wojciech Ostrowski, autor „Analizy możliwości pomiarowych lotniczych zdjęć ukośnych”. Promotorem doktoratu był prof. dr hab. inż. Zdzisław Kurczyński. 

Lotnicze zdjęcia ukośne, z osią optyczną kamery celowo wychyloną od pionu (na ogół o kąt z zakresu 30–45 stopni), pozwalają zarejestrować elementy zazwyczaj niewidoczne na zdjęciach pionowych – klasycznie pozyskiwanych do celów fotogrametrycznych. Dzięki temu cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza w przypadku obszarów zurbanizowanych. Jednocześnie geometria tego typu zobrazowań oraz znacznie większa liczba zdjęć w bloku przekłada się na problemy z ich przetwarzaniem i orientacją, co skutkuje postrzeganiem ich jako mniej dokładnego źródła danych przestrzennych. 

W pracy zaproponowano skuteczną metodę orientacji tego typu zobrazowań oraz określono możliwe do uzyskania na ich podstawie dokładności pomiaru położenia punktów terenowych.