Opublikowano: 01.04.2025 08:47
Blisko 1,5 mln zł na badania nad kontrargumentacją w dyskusjach o sztucznej inteligencji
Dr hab. Marcin Koszowy, prof. uczelni z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych otrzymał międzynarodowy grant badawczy w konkursie Weave-UNISONO na realizację polsko-szwajcarskiego projektu pt. „Racje formułowane przez innych: zastrzeżenia i kontrargumentacja w polilogach”.
Wraz z zespołem z Universita della Svizzera italiana w Lugano kierowanym przez prof. Andreę Rocci, naukowcy z WAiNS będą analizować strategie kontrargumentacji w dyskusjach o sztucznej inteligencji i dużych modelach językowych w mediach społecznościowych.
Pomysł na realizację projektu wynika z rosnącego znaczenia sztucznej inteligencji w debatach publicznych oraz potrzeby lepszego zrozumienia mechanizmów argumentacyjnych w tych dyskusjach. Badacze zauważyli, że w rozmowach na temat nowych technologii, w tym AI, istotną rolę odgrywają zastrzeżenia i kontrargumenty, które pomagają zrozumieć, jak zmieniają się postawy i przekonania ludzi wraz z rozwojem technologii.
W składzie zespołu z Politechniki Warszawskiej, oprócz dr. hab. Marcina Koszowego, prof. uczelni, znajdują się także dr hab. Katarzyna Budzyńska, prof. uczelni oraz dr inż. Paweł Stacewicz – cały zespół z Zakładu Filozofii i Etyki w Administracji WAiNS PW.
– Chcemy zrozumieć, jak ludzie przedstawiają swoje argumenty i kontrargumenty w rozmowach o sztucznej inteligencji – mówi dr hab. Marcin Koszowy, prof. uczelni. –Nasze badania mogą pomóc stworzyć narzędzia do lepszego analizowania takich dyskusji i pokazać, jak argumenty wpływają na postrzeganie AI. Dzięki temu będziemy mogli lepiej poznać mechanizmy, które kształtują opinie na temat nowych technologii. Liczymy, że nasze wyniki okażą się przydatne zarówno w naukach społecznych, jak i w debatach na temat kierunków rozwoju technologii AI, a także w formowaniu krytycznych postaw w debacie publicznej.
Konkurs Weave-UNISONO wspiera międzynarodową współpracę naukową, umożliwiając realizację innowacyjnych badań odpowiadających na współczesne wyzwania w nauce i technologii.
Podobne tematy: