Przejdź do treści

Opublikowano: 14.07.2025 11:18

Bezpieczeństwo w budownictwie – wspólna troska Politechniki Warszawskiej i Państwowej Inspekcji Pracy

Obraz
Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz – Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PW

Na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej podpisano porozumienie o współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. To kolejny krok w stronę systemowego podejścia do edukacji przyszłych inżynierów w zakresie bezpieczeństwa pracy i odpowiedzialności zawodowej.

Porozumienie sygnowali prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz – Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PW oraz Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy. W wydarzeniu uczestniczyli także: Aneta Gronowicz – Zastępca Głównego Inspektora Pracy, dr Marta Pochopień – Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli oraz dr inż. Krzysztof Kaczorek – Pełnomocnik Dziekana WIL PW ds. współpracy z Radą Społeczno-Gospodarczą przy WIL, Członek Rady Ochrony Pracy.

Współpraca Politechniki Warszawskiej i Państwowej Inspekcji Pracy obejmie m.in. organizację wspólnych studiów podyplomowych i kursów dla pracowników PIP, seminaria i badania poświęcone bezpieczeństwu na placach budowy, wizyty studyjne, praktyki i wymianę doświadczeń, działania popularyzujące kulturę technicznego bezpieczeństwa pracy wśród studentów.

– Współpraca z Państwową Inspekcją Pracy to naturalne i ważne rozwinięcie naszych działań edukacyjnych – podkreślił prof. Andrzej Garbacz. – Wierzymy, że dzięki temu nasi studenci jeszcze lepiej przygotują się do odpowiedzialnych ról w branży budowlanej. 

– Jesteśmy otwarci na dialog ze środowiskiem akademickim i cieszymy się, że wspólnie z PW możemy inwestować w wiedzę i świadomość przyszłych inżynierów – dodał Marcin Stanecki. – To inwestycja w bezpieczeństwo nas wszystkich. 

Porozumienie zakłada m.in. realizację wspólnego projektu badawczego związanego z prognozowaniem zagrożeń na placach budowy. Planowane są też wspólne warsztaty i konferencje, a także aktywny udział Państwowej Inspekcji Pracy w Budowlanych Targach Pracy organizowanych przez Wydział Inżynierii Lądowej PW.

– To nie tylko umowa – to konkretne działania i wspólna odpowiedzialność – powiedziała Aneta Gronowicz. – Cieszymy się, że możemy przekazywać naszą praktyczną wiedzę i doświadczenie studentom jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. 

–  Wspólne projekty edukacyjne i badawcze to znakomita okazja, by lepiej poznać wzajemne perspektywy – nauki i kontroli nad przestrzeganiem przepisów – zaznaczyła dr Marta Pochopień. – Takie porozumienia z uczelniami to przyszłość bezpiecznego rynku pracy. 

Budownictwo to jedna z najbardziej wypadkogennych branż w Polsce. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, tylko w 2023 roku aż 57 osób straciło życie na placach budowy, co stanowiło blisko 1/3 wszystkich śmiertelnych wypadków przy pracy w kraju. W sektorze tym odnotowano również największy odsetek wypadków ciężkich, a pracownicy codziennie narażeni są na ryzyko związane z pracą na wysokości, obsługą maszyn czy dynamicznymi warunkami realizacji inwestycji. Tak alarmujące dane pokazują jednoznacznie, że bezpieczeństwo pracy w budownictwie nie może być postrzegane jako marginalny temat – to kluczowy element odpowiedzialnego projektowania, planowania i zarządzania procesami budowlanymi.

– Od lat podkreślamy, jak ważne jest integrowanie wiedzy inżynierskiej z aspektami prawnymi i praktyką – włączenie Państwowej Inspekcji Pracy do współpracy z WIL to doskonała wiadomość dla środowiska akademickiego i zawodowego – podsumował dr inż. Krzysztof Kaczorek.,

Obraz
Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy, prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz – Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PW, Aneta Gronowicz – Zastępca Głównego Inspektora Pracy, dr Marta Pochopień – Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli oraz dr inż. Krzysztof Kaczorek – Pełnomocnik Dziekana WIL PW ds. współpracy z Radą Społeczno-Gospodarczą przy WIL, Członek Rady Ochrony Pracy

Podobne tematy: