Opublikowano: 12.03.2021 19:33
Absolwent PW wyróżniony w konkursie Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”
Praca magisterska mgr. inż. arch. Adama Wodzyńskiego „Niewidzialny zabytek" została doceniona za ideę i rozwiązania projektowe łączące historię i tożsamość miejsca z zapewnieniem zieleni w ścisłym centrum miasta.
Zabudowa kwartałowa śródmieścia stanowiła o charakterze przedwojennej Warszawy. Bogato zdobione kamienice, reprezentacyjne aleje oraz duża gęstość zabudowy to była wizytówka stolicy. Współczesne centrum miasta potrzebuje przestrzeni reprezentacyjnej, godnej miana europejskiej metropolii.
Autor wyróżnionego projektu jako inspirację i wzorzec wykorzystał historyczny układ przestrzenny zabudowy kwartałowej śródmieścia Warszawy. Celem jego koncepcji było stworzenie użytecznej przestrzeni dla mieszkańców miasta, w której łączy się funkcja usługowa i kulturowa. W swojej pracy mgr inż. arch. Adam Wodzyński wykorzystał rozwiązania i technologie, które – wkomponowane w park miejski – pozwolą na stworzenie zielonego filtra powietrza dla stolicy.
Punktem, wokół którego skupiła się analiza autora, były pozostałości piwnic kamienic w rejonie Parku Świętokrzyskiego, będące wyjściowym elementem całego zagospodarowania. Projekt zakłada przywrócenie dawnej siatki ulic oraz obowiązujących linii zabudowy, dodanie nowych kubatur oraz wycięcie w terenie kubików nawiązujących do kształtu dziedzińców.
Wyróżniona w konkursie PS "Dachy Zielone" praca została obroniona na Wydziale Architektury PW w 2020 r. Jej promotorem była dr inż. arch. Justyna Zdunek-Wielgołaska.
Podobne tematy: