Przejdź do treści

Opublikowano: 29.11.2024 12:40

Absolwenci wracają na Politechnikę Warszawską

Debaty z cyklu „Absolwenci w branży” są częścią projektu #AlumnatPW

Zobacz również

Projekt #AlumniPW, którego celem jest budowanie relacji Absolwenci – Uczelnia, rozwija skrzydła. Biuro Karier PW – organizator tej inicjatywy – zaprasza kolejne Wydziały do współpracy. Ostatnio wspólne debaty z cyklu „Absolwenci w branży” połączyły absolwentów, studentów i pracowników PW na Wydziale Inżynierii Lądowej i na Wydziale Inżynierii Materiałowej.

Czy budownictwo to branża dla kobiet?

„Kobiety w budownictwie” – to był temat debaty zorganizowanej z Wydziałem Inżynierii Lądowej. W dyskusji uczestniczyli m.in. Anna Karyś-Sosińska – członek zarządu Budimex SA, Małgorzata Konopska-Piechurska – technolog ds. betonu, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju i ESG TPA Sp. z o.o., Marta Kompińska – kierownik regionu ds. ekonomicznych – Region Polska Południowa PORR Polska, dr hab. inż. Renata Walczak, prof. uczelni – Prorektor PW ds. Filii w Płocku, Beata Hajduk – head of HR PERI oraz Wiktor Piwkowski – ekspert ds. budownictwa i infrastruktury.

Rozmawiano m.in. o działaniach wspierających pozycję kobiet w branży, która jest postrzegana jako męska, o sukcesach i wyzwaniach. Jedna z ekspertek Anna Oleksiewicz opowiedziała o inicjatywie „Okrągły stół kobiet”, która wspiera i jednoczy wiele współistniejących ruchów kobiet.

– Same mówimy sobie, że musimy więcej, że musimy bardziej, co jest nieprawdą, same nie wspieramy siebie wystarczająco mocno – mówiła Anna Oleksiewicz. 

– Kobiety w budownictwie to zagadnienie niesamowicie szerokie, przez co mogłoby się wydawać, że nie do omówienia w trakcie kilkugodzinnego spotkania – opowiada Artur Krygier – starszy specjalista ds. BIM, reprezentujący absolwentów Wydziału Inżynierii Lądowej, współprowadzący debaty. – Zróżnicowany zespół cudownych prelegentek, prelegenta oraz uczestniczek debaty pozwolił na pokazanie tego istotnego tematu z wielu odmiennych perspektyw: od nierówności płacowych, przez zachowania szkodliwe w środowisku pracy do zalet, jakie kobiety wnoszą do swoich zespołów. 

– Z mojej perspektywy niesamowitą przyjemnością było obserwować kierunek, jaki wyznaczyła sobie branża budowlana oraz pierwsze sukcesy, który osiągamy na polu zapewnienia w niej równości – podkreśla Artur Krygier. – Licznie przytoczone historie, przykłady oraz anegdoty stanowiły cenne źródło informacji, a także porad dla wszystkich pracowników branży budowlanej – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Po naszej konferencji z pewnością można stwierdzić jedną rzecz – kobiety świetnie odnajdują się w świecie budownictwa a jedyne czego potrzebują to zaufania.

Na zdjęciu uczestnicy debaty 'Kobiety w budownictwie"
Uczestnicy debaty „Kobiety w budownictwie”

Jak zmaterializować sukces?

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej zorganizowano debatę „Zmaterializuj swój sukces – inżynieria materiałowa odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata”. Wzięli w niej udział dr inż. Joanna Siejka-Kulczyk (GE Vernova), dr inż. Artur Oziębło (Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN) oraz mgr inż. Wojciech Wojsa (Venture Industries Sp.z o.o). 

Absolwenci podzielili się swoimi doświadczeniami i opowiedzieli m.in. o tym, jak wygląda przejście z nauki do biznesu, czy doktorat jest atutem czy przeszkodą w pracy zawodowej, jakie kluczowe kompetencje i umiejętności pomagają w odnoszeniu sukcesu, a także odpowiedzieli na pytanie „Dlaczego warto studiować inżynierię materiałową”.

Uczestnicy, zwłaszcza studenci, mieli okazję zrozumieć, że inżynieria materiałowa jest obszarem eklektycznym, silnym i atrakcyjnym dla gospodarki przez swoją różnorodność, wnoszącym innowacyjność do bardzo zróżnicowanych projektów przemysłowych – od samochodów elektrycznych, przez implanty medyczne, po smartfony.

Biuro Karier PW przygotowuje kolejne projekty w których absolwenci naszej uczelni będą odgrywać kluczowa rolę, będą oczywiście realizowane we współpracy z wydziałami Politechniki Warszawskiej.

– W trakcie dyskusji poruszono wiele ciekawych wątków, ale trzy szczególnie mnie poruszyły – komentuje dr inż. Rafał Wróblewski, Prodziekan ds. Studenckich na Wydziale Inżynierii Materiałowej. – Po pierwsze, podkreślona została istotność prowadzenia badań aplikacyjnych, które będą transferowane do otoczenia gospodarczego, przyczyniając się do rozwoju przemysłu. Wspomniana została również multidyscyplinarność studiów na WIM, a w dyskusji padło stwierdzenie, że ich zaletą jest kształtowanie sylwetki inżyniera w zakresie ułatwiającym start w każdej gałęzi przemysłu.

Po drugie, rozwiany został mit, że doktorat się nie opłaca, a stopień doktora przeszkadza w karierze w dużych firmach. Doświadczenia absolwentów WIM pokazały, że samodzielność nabywana podczas prowadzenia badań naukowych jest wysoko ceniona w innowacyjnych dziedzinach takich jak lotnictwo, energetyka, budownictwo czy branża medyczna. Po trzecie, doceniona została atmosfera panująca na Wydziale – żaden student nie jest tu anonimowy, a wszyscy są traktowani partnersko.

Na zdjeciu uczestnicy debaty "„Zmaterializuj swój sukces – inżynieria materiałowa odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata"
Uczestnicy debaty „Zmaterializuj swój sukces – inżynieria materiałowa odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata”

Kolejny projekt z absolwentami

– Obie debaty udowodniły znaczenie takich spotkań – studenci i absolwenci chcą kontaktu, wymiany doświadczeń – wskazuje Piotr Szrajber z sekcji ds. kontaktów z absolwentami Biura Karier PW. – Biuro Karier PW idzie dalej w tym kierunku i zaprasza na kolejną inicjatywę w ramach inicjatywy #AlumniPW, a jest nią cykl spotkań „Absolwent na świecie”. Przed nami jego premierowa odsłona. 4 grudnia o 12:00 startujemy na Wydziale Architektury PW spotkaniem z wyjątkowym gościem: Architektem Krzysztofem Górnickim, który został senior partnerem w jednej z najważniejszy pracowni architektonicznych na świecie Foster& Partners. 

#AlumniPW to projekt koordynowany przez Biuro Karier PW i współfinansowany z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Politechnice Warszawskiej.

Zobacz również

Podobne tematy: