Przejdź do treści

Opublikowano: 03.06.2024 14:27

Rozpoczęliśmy projekt #AlumnatPW

Pierwsza debata z cyklu „Absolwenci w branży” odbyła się na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW

Zobacz również

Czy jako cywile jesteśmy gotowi na zagrożenie militarne? To temat pierwszej debaty z cyklu „Absolwenci w branży”. To równocześnie początek nowych inicjatyw Politechniki Warszawskiej pod nazwą #AlumnatPW, zacieśniających relacje między naszą Uczelnią a osobami, które skończyły tu studia. 

#AlumnatPW to projekt koordynowany przez Biuro Karier PW i współfinansowany z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Politechnice Warszawskiej. Bo uczelnia, szczególnie ta aspirująca do miana konkurencyjnej na rynku europejskim i światowym, to społeczność. A społeczność ta nie może istnieć bez absolwentów, dobrych z nimi relacji i organizowania wspólnych inicjatyw. 

Nasz #AlumnatPW zaczęliśmy od pomysłu „Absolwenci w branży”.

– Ideę przedsięwzięcia można opisać krótko: budowanie relacji Absolwenci – Uczelnia poprzez udział we wspólnej dyskusji, podczas której podejmujemy tematy ważne, bieżące – wskazuje Piotr Szrajber z sekcji ds. kontaktów z absolwentami Biura Karier PW. – Audytorium stanowią studenci, absolwenci i kadra naukowa.

Aktualny temat na początek

Pierwsza debata pt. „Możliwość adaptacji istniejących pojazdów do zadań specjalnych w obliczu zagrożeń militarnych” odbyła się 14 maja 2024 roku na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW. 

Została zorganizowana, zgodnie z założeniami całego przedsięwzięcia, dzięki współpracy – Biura Karier PW, Wydziału SiMR, Klubu Absolwenta SiMR i Samorządem Studentów SiMR.

Podczas debaty padło wiele pytań, m.in. o przygotowanie społeczeństwa na sytuację kryzysową, gotowość przemysłu i struktur cywilnych na zagrożenie militarne, sposoby na lepsze zabezpieczenie w przypadku realnego zagrożenia. Asumptem do dyskusji był m.in. Raport Najwyższej Izby Kontroli z 13 marca 2024 roku o przygotowaniu i zabezpieczeniu cywilów.

W debacie udział wzięli eksperci: Tadeusz Boruciński – Manager, Doradca Zarządu, WB Electronics S.A.; Maciej Ciżyński – Technical Support Manager Product & Homologation, Volvo Trucks Polska, absolwent Wydziału SIMR; Jacek Fink-Finowicki – Kierownik sprzedaży pojazdów pasażerskich, Siemens Mobility Sp. z o.o., absolwent Wydziału SIMR; mjr dr inż. Jarosław Kończak – Kierownik Biura Ekspertów, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej; Szymon Kostro – Project coordinator, Eneria CAT Polska, absolwent Wydziału SIMR.

Na zdjęciu samochody wojskowe przed Gmachem Samochodów i Ciągników
Debata dotykała aktualnego wyzwania i była tematycznie powiązana z kierunkami kształcenia i badań na Wydziale SiMR

Absolwenci dają przykład

– Dla Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych debata była wyjątkowym wydarzeniem nie tylko z powodu poruszanych w niej zagadnień, tak ważnych przy obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych, ale również ze względu na udział naszych studentów i absolwentów – podkreśla dr inż. Jakub Lasocki, Prodziekan ds. Studenckich na Wydziale SiMR. – Wydziałowi zależy na inicjowaniu i pielęgnowaniu relacji między tymi grupami. Trzeba pamiętać, że obecni studenci za kilka lat dołączą do grona absolwentów. Rozpoczną własne kariery zawodowe, będą pracować w strukturach największych firm w branży. Niektórzy w przyszłości mogą nawet mieć istotny wpływ na to, jak wygląda nasza codzienność w Polsce. Podczas debaty studenci mieli okazję posłuchać wypowiedzi prelegentów – swoich starszych kolegów, którzy jakiś czas temu sami zmagali się z trudami studiowania, a teraz są ekspertami w swoich branżach. To doskonały przykład dla studentów i motywacja do dalszej pracy. Z drugiej strony chcielibyśmy, aby absolwenci dostrzegali i wykorzystywali potencjał naszych studentów, wspierając ich start w życiu zawodowym. O tym, że studenci mogą być solidnymi partnerami dla absolwentów, przekonuje sama formuła naszej debaty, która nieprzypadkowo była prowadzona przez dwie osoby: studenta i absolwenta.

– Absolwenci Wydziału Samochodów i Maszyn roboczych PW przez lata zapisywali się (i w dalszym ciągu zapisują się) na kartach historii światowej motoryzacji – przypomina Andrzej Walewski z Klubu Absolwenta SiMR. – Wielu z naszych kolegów zdobyło doświadczenia w różnych gałęziach przemysłu. Ich wiedza wykorzystywana jest w praktyce. Obserwujemy w ostatnich latach dynamiczny postęp technologiczny. Na rynku pracy poszukiwani są fachowcy z kwalifikowaną wiedzą specjalistyczną. W naszym gronie absolwentów są tacy eksperci. Jednocześnie chcemy zachęcić młodzież, aktualnych studentów jedynego wydziału samochodowego w kraju do podnoszenia własnych kwalifikacji i zdobywania wiedzy praktycznej. Oba te czynniki wykorzystaliśmy podczas (jakże dziś aktualnej) debaty pt. „Możliwość adaptacji istniejących pojazdów pod kątem zadań specjalnych związanych z zagrożeniem militarnym”.

Na zdjęciu uczestnicy pierwszej debaty z cyklu „Absolwenci w branży”
Debata pokazała, że współpraca między Uczelnią a jej absolwentami może przynosić świetne efekty

Co dalej?

– To była znakomita, wielostronna współpraca – opisuje Piotr Szrajber z Biura Karier. – Inauguracyjna debata przyciągnęła duże zainteresowanie, wykraczające poza naszą Uczelnię, obecne były ogólnopolskie media. Już teraz można powiedzieć, że debata spełniła oczekiwania, absolwenci eksperci pozostali w dialogu z Wydziałem.

– Liczymy, że poruszane tematy, szczególnie te dotyczące zastosowania rozwiązań autonomicznych zwiększających bezpieczeństwo kierowców czy operatorów w ich warunkach pracy oraz problematyka i zagrożenia związane z obsługą serwisową w warunkach „kryzysowych” znajdą odpowiedzi w praktyce i pomogą osobom decyzyjnym w podjęciu właściwych decyzji – wskazuje Andrzej Walewski z Klubu Absolwenta SiMR. 

Kolejna debata z cyklu „Absolwenci w branży” będzie dotyczyć branży budowlanej i odbędzie się na Wydziale Inżynierii Lądowej.

 – Już teraz możemy zagwarantować wysoki poziom merytoryczny i intrygujący temat – zapowiada Piotr Szrajber z Biura Karier PW.

Do końca 2024 roku Biuro Karier planuje uruchomić kolejny projekt w ramach #AlumnatPW: „Absolwent na świecie” – w ramach tej inicjatywy i cyklu spotkań będą prezentowane międzynarodowe ścieżki karier zawodowych absolwentów Politechniki Warszawskiej. Również w tym roku zespół Biura Karier rozpocznie wśród absolwentów poszukiwania kandydatów do pełnienia prestiżowych ról Ambasadorów PW.

Zobacz również

Podobne tematy: