Opublikowano: 07.10.2020 17:25

Student PW laureatem Krajowego Konkursu Energetycznego

Praca Teodora Sawickiego, studenta kierunku energetyka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, została nagrodzona w konkursie zorganizowanym przez Fundację Świadomi Klimatu.

Teodor Sawicki, fot. Rano Nagrano

Teodor Sawicki, fot. Rano Nagrano

W swoim opracowaniu Teodor Sawicki skupił się na problemie uniezależnienia Polski od paliw kopalnych w energetyce i ciepłownictwie do 2050 roku.

Pracę otworzył opis zobowiązań wobec porozumień na rzecz zmiany klimatu, których Polska jest stroną. Student przeanalizował aktualną sytuację energetyki i ciepłownictwa w Polsce, wskazując, z jakich źródeł odnawialnych korzysta się przy produkcji energii oraz ciepła oraz które z nich są najkorzystniejsze ekonomicznie. W analizie nie zabrakło również kontekstu bezpieczeństwa energetycznego. W ramach podsumowania autor szczegółowo opisał każdy sposób wytwarzania energii odnawialnej oraz możliwości ich rozwoju do 2050 roku.

Wszystkie prace zgłoszone do konkursu oceniało jury złożone z naukowców i praktyków ze świata energetyki. Wyróżnione zostały te projekty, które nie tylko miały wyraźną wartość badawczą, ale również cechowały się niekonwencjonalnym podejściem do omawianego tematu.

Zwycięzca konkursu na co dzień działa w Kole Naukowym Energetyków.