Opublikowano: 16.01.2023 10:10

Studencka wizja rozbudowy płockiego zoo

Studenci Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii opracowali koncepcję rozbudowy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Nowe obiekty ze strefą rekreacji miałyby powstać na zboczu położonej nad Wisłą skarpy.

Wizualizacja rozbudowy płockiego zoo

Koncepcja zakłada budowę kompleksu sześciu pawilonów na planie ośmiokąta, źródło: facebook.com/PlockZOO/

– Chcieliśmy wkomponować obiekty architektoniczne w krajobraz płockiej skarpy bez ograniczenia obszaru terenów zielonych, na przykład poprzez stworzenie zielonego dachu na budynku – mówią studenci PW Filii w Płocku.

Projekt zakłada budowę sześciu pawilonów z aranżacją lasu tropikalnego, pustyni czy wybrzeża morskiego, w których zamieszkałyby zwierzęta występujące w tych środowiskach w naturze.

– Niecodzienny kształt budynków umożliwia uzyskanie zróżnicowanych układów wybiegów dla zwierząt, co pozwala z kolei osiągnąć optymalne efekty wizualne dla zwiedzających – wyjaśniają autorzy projektu.

Wizualizacja rozbudowy płockiego zoo

Dzięki koncepcji obserwacja zwierząt byłaby możliwa nawet w okresie jesienno-zimowym, źródło: facebook.com/PlockZOO/

To grupa ośmiu studentów studiów magisterskich na kierunku budownictwo: inż. Łukasz Chabowski, inż. Ernest Dolatowski, inż. Kinga Górecka, inż. Dominik Iwański, inż. Klaudia Janczewska, inż. Maciej Malecki, inż. Łukasz Skorupa i inż. Krystian Sobków. Projekt wizualizacji wykonał inż. Łukasz Skorupa. Zespołem kierował dr inż. Piotr Gryszpanowicz.

Studencka wizja to pierwszy etap planów płockiego zoo związanych z rozbudową. Kolejne fazy obejmują przygotowanie projektu budowlanego i realizację inwestycji. Na razie trudno mówić o konkretnych terminach. Wszystko zależeć będzie od możliwości finansowych ogrodu.

Zdjęcie uczestników prezentacji projektu rozbudowy płockiego zoo

Projekt został zaprezentowany 13 stycznia 2023 r. podczas konferencji prasowej w płockim zoo, fot. PW Filia w Płocku

Wizualizacje można oglądać w pawilonie herpetarium w płockim zoo.