Opublikowano: 22.06.2023 14:28

Młodzi naukowcy z PW nagrodzeni na ogólnopolskiej konferencji

Pamiątkowe zdjęcia laureatów z Przewodniczącym Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN prof. Eugeniuszem Molgą oraz Prezydentem Komitetu Organizacyjnego OKIChiP prof. Rafałem Rakoczym

Dwa referaty i dwa plakaty przygotowane przez przedstawicieli Politechniki Warszawskiej otrzymały nagrody na 24. Ogólnopolskiej Konferencji Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Podczas wydarzenia można było poznać najnowsze wyniki badań i trendy w rozwoju naukowym i przemysłowym inżynierii chemicznej. Komitet konferencji przyznał również nagrody najmłodszym naukowcom – cztery z pięciu trafiły do osób związanych z naszym Wydziałem Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Nagrody za referaty

Pierwszą nagrodę za najlepszy referat zdobyła dr inż. Zuzanna Bojarska za pracę pt. „Production, characterization and applications of hybrid nanostructures based on molybdenum disulfide and carbon nanomaterials” („Produkcja, charakteryzacja i zastosowania hybrydowych nanostruktur siarczku molibdenu i nanomateriałów węglowych”).

Badaczka z PW omówiła zagadnienia otrzymywania nanostruktur złożonych z siarczku molibdenu oraz nanomateriałów węglowych, takich jak tlenek grafenu, zredukowany tlenek grafenu i nanorurki węglowe. Następnie przedstawiła ich właściwości i wyniki badania potencjalnego zastosowania tych nanomateriałów w procesach katalitycznych otrzymywania wodoru oraz jako dodatków do smarów.

Druga nagroda za referat trafiła do mgr inż. Moniki Jałowieckiej za prezentację pt. „Mass transfer intensification by developing new flow field designs in a direct formic acid fuel cell” („Intensyfikacja transportu masy poprzez opracowanie nowych układów przepływowych w ogniwie paliwowym na kwas mrówkowy”).

Praca dotyczyła poprawy transportu reagentów do powierzchni reakcji w ogniwie paliwowym zasilanym kwasem mrówkowym poprzez zaprojektowanie i zbadanie nowych struktur kanałów doprowadzających reagenty w kolektorach prądowych. Częścią referatu było przedstawienie wyników symulacji komputerowych CFD oraz badań doświadczalnych nad wydajnością pracy tak zmodyfikowanych ogniw.

Nagrody za plakaty

Wśród doktorantów doceniono prezentację mgr inż. Aleksandry Pisarek pt. „Effect of synthesis parameters and structure morphology on ambient pressure dried MTMS-based gel porosity” („Wpływ parametrów syntezy i morfologii na porowatość żeli na bazie MTMS, suszonych pod ciśnieniem atmosferycznym”).

Na plakacie przedstawiono badania identyfikujące parametry, które mają wpływ na ostateczną porowatość aerożeli. Doktorantka z PW przedyskutowała wpływ formulacji mieszaniny zol-żel i zdefiniowała parametry morfologii aerożelu, powiązane ze skurczem objętościowym. Dodatkowo przedstawiła dalsze badania mające na celu minimalizację skurczu poprzez poprawę parametrów mechanicznych aerożeli krzemoorganicznych.

Z nagrody za studencki plakat może cieszyć się inż. Przemysław Rakowski – autor prezentacji „Intercalating compounds in production of flake graphene via direct exoliation in supercritical carbon dioxide” („Związki interkalacyjne w produkcji grafenu płatkowego w bezpośredniej eksfoliacji w nadkrytycznym dwutlenku węgla”).

Na plakacie przedstawiono sposób produkcji płatków grafenu w bezpośredniej eksfoliacji w nadkrytycznym dwutlenku węgla, a także wyniki badań mikroskopowych otrzymanych nanostruktur. Nasz student zaprezentował również wpływ zastosowania związków interkalacyjnych na skuteczność procesu.

24. Ogólnopolska Konferencja Inżynierii Chemicznej i Procesowej odbyła się na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie w dniach 13-16 czerwca 2023 roku.