Opublikowano: 26.05.2023 10:13
Dyplomy, które powstały z myślą o środowisku
Podczas Święta Wydziału Architektury PW ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy dyplom prośrodowiskowy obroniony w 2022 r. Nasi absolwenci zdobyli trzy nagrody i wyróżnienie specjalne.
Do konkursu prace mogli zgłaszać absolwenci wydziałów architektury w Polsce. Jury oceniało m.in. atrakcyjność i poziom proponowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, trafność doboru rozwiązań prośrodowiskowych, innowacyjność i oryginalność pomysłów oraz czytelność przekazu i jakość prezentacji.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: prace inżynierskie i prace magisterskie.
W pierwszej najlepszy okazał się projekt Jakuba Węgrzynowicza z PW pt. „Miejsce bytowania wielogatunkowej komuny w Zwierzyńcu na Roztoczu — koncepcyjne opracowanie projektowe” (promotorka: dr Agnieszka Wośko-Czeranowska).
Koncepcja jest próbą odpowiedzi na zmianę paradygmatu postrzegania relacji człowiek – natura. Projekt przedstawia formę międzygatunkowej kohabitacji, opartej na zasadach równoprawności. Jak podkreśla jury konkursu, praca udowadnia, iż ludzie, zwierzęta, rośliny i grzyby, mogą żyć w harmonii.
Trzecią nagrodę w tej samej kategorii zdobyła nasza absolwentka Zuzanna Jakubowska za pracę pt. „Metaboliczne Centrum Odnowy w Puławach” (promotorzy: prof. Elżbieta Dagna Ryńska, dr Michał Pierzchalski).
W rywalizacji dyplomów magisterskich druga nagroda została przyznana Aleksowi Kacprzakowi za pracę pt. „Masowa personalizacja z wykorzystaniem technologii prefabrykowanej. Projekt zespołu jednostek mieszkalnych na warszawskich Siekierkach” (promotorka: prof. Ewa Kuryłowicz).
Osiedle zaprojektowano z wykorzystaniem prefabrykacji drewnianej na bazie zaproponowanego systemu realizującego zasady tzw. masowej personalizacji. Jego częścią jest aplikacja, która umożliwia użytkownikowi konfigurację architektury budynku, dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb i dokonywanie zmian.
Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymała Maja Matuszewska za pracę pt. „Integracja terenów portowych ze strukturą przestrzenną miasta — Koncepcja restrukturyzacji terenu portu w Ustce” (promotorka: dr hab. Małgorzata Mirecka).
Projekt zakłada tworzenie miasta opartego na gospodarce cyrkularnej, zmniejszeniu emisyjności, ochronie środowiska naturalnego i licznych przystosowaniach do zmian klimatycznych z wykorzystaniem zielonej i błękitnej infrastruktury zabezpieczającej m.in. przed podnoszeniem się wód w morzach, otwarcie miasta w kierunku rzeki Słupi, integrowanie zieleni z architekturą.
Partnerami konkursu organizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej byli Oddział Warszawski SARP i Koło Architektury Zrównoważonej.
Źródło: Architektura i Biznes.
Podobne tematy: