Sukcesy
Naukowiec otrzymał nagrodę (nazywaną polskim Noblem) w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne. Rozwiązanie prof. Lewińskiego i jego zespołu jest wydajniejsze, tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż stosowanie klasycznych metod mokrej chemii.
Prof. Janusz Lewiński jest kierownikiem Zakładu Chemii Metaloorganicznej i Katalizy na Wydziale Chemicznym PW (od 2014 roku) oraz Zespołu „Kompleksy Koordynacyjne i Materiały Funkcjonalne” w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Jest jednym z pionierów odrodzenia mechanochemii jako niezwykle efektywnej i ekologicznej metody syntezy związków chemicznych i otrzymywania materiałów funkcjonalnych.
Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest uznawana za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju i przyznawana w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych.
Kto
prof. Janusz Lewiński z Wydziału Chemicznego PW i Instytutu Chemii Fizycznej PAN