Inżynieria środowiska
Na inżynierii środowiska zdobywasz wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie projektowania, wykonywania i eksploatacji nowoczesnych systemów oraz instalacji w budynkach. Są to m.in. instalacje klimatyzacyjne, wentylacyjne, grzewcze, wodociągowo-kanalizacyjne i gazowe.
Inżynieria środowiska to również sieci – ciepłownicze, gazowe i wodociągowo-kanalizacyjne – a także obiekty infrastruktury związane z oczyszczaniem ścieków i uzdatnianiem wody. Ponadto, to obiekty i urządzenia do produkcji czystej energii z wody, do zapobiegania skutkom suszy i powodzi oraz systemy odwodnień budowlanych.
Studia na IŚ to również wiedza i umiejętności dotyczące planowania i eksploatacji technologii stosowanych w energetyce, ochronie powietrza, gospodarce odpadami oraz ochronie powierzchni ziemi i wód. Kompetencje zawodowe uzależnione są od specjalności, którą wybierasz od czwartego semestru studiów:
- Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja i Gazownictwo (COWiG),
- Inżynieria Sanitarna i Wodna (ISiW),
- Technologie w Inżynierii Środowiska (TIŚ).
Czeka na Ciebie kariera w firmach projektowych, wykonawczych, przedsiębiorstwach budowlanych, eksploatacyjnych związanych z instalacjami budowlanymi, budownictwem, energetyką, przemysłem, eksploatacją obiektów i urządzeń infrastruktury komunalnej, ochroną środowiska.
Tak jak absolwenci medycyny muszą zdać egzamin lekarski, by zostać lekarzami, tak inżynierowie, aby pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, muszą zdobyć uprawnienia budowlane. Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, jako jeden z dwóch Wydziałów Politechniki Warszawskiej, otwiera, po ukończeniu kierunku Inżynieria Środowiska, furtkę do zdobycia uprawnień w specjalnościach: instalacyjnej, inżynieryjnej hydrotechnicznej (po specjalności Inżynieria Sanitarna i Wodna) oraz konstrukcyjno-budowlanej (po specjalności Inżynieria Sanitarna i Wodna). Po studiach inżynierskich niektóre z nich są w ograniczonym zakresie – aby zdobyć pełne uprawnienia, zapraszamy również na studia drugiego stopnia.
7 semestrów