Przejdź do treści

Opublikowano: 18.12.2024 16:44

Współpraca Wydziału SiMR oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Obraz
Porozumienie o współpracy podpisali Dziekan Wydziału SiMR prof. Piotr Przybyłowicz i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Czesław Siekierski. Na spotkaniu obecny był Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba

Promowanie badań i innowacji w zakresie produkcji i wykorzystania paliw odnawialnych – to główny punkt porozumienia, które 17 grudnia 2024 roku podpisali Dziekan Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych prof. Piotr Przybyłowicz oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Czesław Siekierski. W spotkaniu wziął udział Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba.

Zakres współpracy w ramach podpisanego porozumienia obejmuje m.in. realizację projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych oraz promowanie wytwarzania i wykorzystania paliw odnawialnych w rolnictwie. W szczególności brane jest pod uwagę zagadnienie zasilania silników spalinowych bioetanolem (alkoholem etylowym wytwarzanym z biomasy). W tym kontekście rozważane są przede wszystkim dwie ścieżki: zasilanie silników o zapłonie iskrowym czystym etanolem oraz znaczne zwiększenie udziału etanolu jako dodatku do powszechnie stosowanych paliw konwencjonalnych – benzyny, ewentualnie oleju napędowego.

Obraz
Uczestnicy spotkania między Wydziałem SiMR a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wspólną inicjatywę MRiRW oraz SiMR zainauguruje projekt mający na celu opracowanie „demonstratora technologii” w postaci agregatu prądotwórczego zasilanego czystym bioetanolem. Będzie to proste urządzenie bazujące na dostępnych na rynku konstrukcjach z benzynowym silnikiem spalinowym, które zostanie przystosowane do właściwości nowego paliwa. Modyfikacje obejmą m.in. regulację sterowania silnika oraz wymianę niektórych elementów układu doprowadzającego paliwo, wykonanych z materiałów podatnych na degradację pod wpływem etanolu na elementy odporne na takie oddziaływanie. Zadaniem zespołu ekspertów z SiMR będzie pokazanie, że adaptacja istniejących silników do zasilania bioetanolem w warunkach polskich nie musi być skomplikowana i wiązać się z dużymi kosztami.

Urządzenie stanowiące bazę demonstratora zostało zakupione przez MRiRW i przekazanie Wydziałowi SiMR. Paliwo do testów dostarczyła Krajowa Izba Biopaliw. SiMR zapewni techniczne środki realizacji projektu oraz – przede wszystkim – doświadczoną kadrę naukową i techniczną. W tym celu zostanie powołany zespół składający się z pracowników Wydziału oraz ekspertów zewnętrznych. Pierwszych efektów prac zespołu można spodziewać się w przyszłym roku.

W dalszej perspektywie planuje się uruchomienie kolejnych wspólnych projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych, które zbudowałyby podstawę dla inicjatywy rozpowszechnienia na polskim rynku biopaliw, zwłaszcza bioetanolu.

Chociaż problematyka zasilania silników spalinowych etanolem nie jest nowa, to w Polsce do tej pory był to temat niszowy, poruszany co najwyżej przy okazji zwiększania udziału etanolu jako biododatku do benzyny (ostatni raz do 10% na początku 2024 roku). Tymczasem na świecie etanol jest powszechnie wykorzystywany do zasilania silników. Najlepszy przykład stanowi Brazylia, gdzie z powodzeniem wdrożono program etanolowy, w którym surowcem do wytwarzania alkoholu jest trzcina cukrowa. W Stanach Zjednoczonych natomiast na masową skalę produkuje się etanol z kukurydzy. W Polsce optymalnymi surowcami w tym kontekście wydają się zboże oraz odpady (np. celulozowe). Warto przy tym podkreślić, że na uprawę biomasy stanowiącej surowiec do produkcji biopaliw można przeznaczyć tereny niezdatne do uprawy produktów żywnościowych, np. niektóre obszary o zdegradowanych glebach. Wytwarzanie i wykorzystywanie na dużą skalę paliw etanolowych w Polsce byłoby korzystne zarówno ze względów gospodarczych (rolnictwo, przemysł paliwowy), strategicznych (zmniejszenie zależności od dostaw ropy naftowej), jak i środowiskowych (ograniczenie emisji niektórych zanieczyszczeń w spalinach, ograniczenie zużycia surowców kopalnych).

Współpraca MRiRW z SiMR umożliwi wymianę wiedzy oraz doświadczeń między sektorem akademickim i rolno-spożywczym, co otworzy naszym pracownikom i studentom nowe perspektywy rozwoju.

Podobne tematy: