Opublikowano: 13.04.2022 15:08
Woda w centrum uwagi miasta
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej jest zaangażowany w realizację projektu WODA: W CENTRUM. Inicjatywa zwraca uwagę na kwestię zrównoważonego wykorzystywania zasobów w kontekście kryzysu klimatycznego i realnego zagrożenia kryzysem wodnym.
Program to wspólne przedsięwzięcie Wydziału Architektury PW i Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, realizowane we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i firmą Geberit jako partnerem.
Zdaniem twórców projektu kryzys klimatyczny i wodny to zagadnienia, które powinny się znaleźć w centrum zainteresowań wykładowców oraz studentów, aktywności architektów, a także codziennych praktyk mieszkańców Warszawy. Równie istotne jest odniesienie do miasta i jego powiązania z wodą jako elementem funkcjonowania przestrzeni urbanistycznej w wymiarze przyrodniczym, klimatycznym, gospodarczym i estetycznym.
W ramach programu odbywać się będą warsztaty, wykłady i prelekcje. Dodatkowo studenci Wydziału Architektury PW tworzą projekt „Wodnego Azylu” – miejsca spotkania z wodą, inspirowanego hasłem „od antropocentryzmu po aquacentryzm”.
– Jesteśmy świadomi problemów związanych z wodą i dlatego zależy nam na zmianie podejścia do niej – podkreślają zaangażowane w akcję studentki Marianna Waśniewska i Emilia Kasjan. – Aby to osiągnąć, chcemy nadać wodzie podmiotowość. Pragniemy, by zaistniała już nie tylko jako zasób, ale równy człowiekowi element środowiska naturalnego, którego jesteśmy częścią.
Efektem pracy studentów będzie instalacja, która stanie w bezpośrednim sąsiedztwie Pawilonu ZODIAK. Później twórcy planują przeniesione jej elementów w inne miejsce w Warszawie.
– Instalacja będzie dotyczyła wody, będzie o niej opowiadała, a zarazem uczyła tych, którzy będą się o nią „potykali” w przestrzeni miejskiej – zaznacza arch. Magda Maciąg – członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych ZODIAK WPA.
Projekt WODA: W CENTRUM został uroczyście zainaugurowany 11 kwietnia 2022 roku. Podczas spotkania Politechnikę Warszawską reprezentowali prof. Krystyna Solarek – Prodziekan ds. Nauki Wydziału Architektury i kierowniczka specjalizacji urbanistycznej na WAPW „Miasto jako miejsce do życia”, wykładowcy: dr inż. arch. Anna Cudny i dr inż. arch. Artur Jerzy Filip oraz studenci.
Zakończenie projektu planowane jest na 1 lipca 2022 roku. To wtedy ma zostać odsłonięta instalacja stworzona przez studentów Politechniki Warszawskiej.
Podobne tematy: