Przejdź do treści

Opublikowano: 23.05.2025 10:42

Trzech reprezentantów PW na liście programu START FNP

Obraz
Trzech reprezentantów PW na liście programu START FNP, źródło: FNP

Zobacz również

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła listę stu najbardziej utalentowanych młodych badaczy, którzy zostali laureatami prestiżowego programu START. Na liście 33. edycji programu znalazło się trzech naukowców z PW: Tomasz Gabler, Aliaksandr Martsinchyk i Hubert Ronduda. Celem programu START jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i motywowanie ich do dalszego rozwoju kariery naukowej. Każdy z laureatów otrzyma roczne stypendium w wysokości 30 tysięcy złotych. 

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 725 wniosków, spośród których wyłoniono 100 laureatów – 67 mężczyzn i 33 kobiety. Proces selekcji był wieloetapowy, a głównym kryterium oceny była jakość dotychczasowego dorobku naukowego kandydatów. Aż 32% nagrodzonych posiada już stopień doktora, mimo że przeciętny wiek uzyskania doktoratu w Polsce wynosi około 35 lat. 

3 naukowców z Politechniki Warszawskiej

Na tegorocznej liście programu start znalazło się 3 naszych reprezentantów:

  • Tomasz Gabler, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych

Jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadzi badania w dziedzinie automatyki, elektroniki, elektrotechniki i technologii kosmicznych. Posiada tytuł magistra inżyniera elektroniki w specjalności Mikroelektronika, Fotonika i Nanotechnologie, uzyskany na PW w 2021 roku. Studia inżynierskie ukończył również na tej samej uczelni w specjalności Elektronika i Inżynieria Komputerowa.

Jego aktywności naukowo-badawcze koncentrują się na światłowodowych interferometrach Macha-Zehndera (µIMZI). Prace obejmowały kompleksowe podejście do zagadnienia, począwszy od opracowania struktur czujnikowych i ich wytwarzania z wykorzystaniem lasera femtosekundowego, poprzez badania w różnych konfiguracjach czujnikowych, a kończąc na demonstracji ich aplikacji, często w układach wielodomenowych, tj. obejmujących domenę optyczną i elektrochemiczną.

W ramach swojej działalności naukowej Tomasz Gabler uczestniczy w realizacji licznych projektów badawczych realizowanych przy współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi w Polsce (m.in. Instytut Chemii Fizycznej PAN, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Łączności PIB), a także za granicą, w szczególności w Rumunii i Chinach. Jest kierownikiem projektu NCN Preludium (2023/49/N/ST7/03783), dotyczącego monitorowania wpływu promieniowania jonizującego na komórki hodowane w mikrownękowym światłowodowym interferometrze Macha-Zehndera. 

Pełni również funkcję asystenta badawczego w projektach realizowanych w ramach programu IDUB Politechniki Warszawskiej, gdzie zajmuje się rozwojem sensorów dwudomenowych oraz badaniami nad oddziaływaniem promieniowania elektromagnetycznego ze strukturami biologicznymi. W latach 2023-2024 jako konstruktor brał udział w projekcie TECHMATSTRATEG (NCBR), którego celem było opracowanie biopolimerowych materiałów selektywnych do metali ciężkich dla ultraczułych biosensorów nowej generacji. W latach 2019–2022 był stypendystą w projekcie NCN OPUS, dotyczącym analizy optycznej produktów procesów elektrochemicznych w pikolitrowych objętościach.

Do tej pory jest współautorem 11 artykułów i monografii, w dużej części opublikowanych w renomowanych zagranicznych czasopismach. Swoje badania miał okazję zaprezentować na licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych, w tym kilka w formie ustnych prezentacji. Za swoje osiągnięcia badawcze otrzymał m.in. nagrodę zespołową I stopnia Rektora Politechniki Warszawskiej w 2023 roku.

  • mgr inż. Aliaksandr Martsinchyk, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa

Prowadzi działalność naukową w obszarze wysokotemperaturowych ogniw paliwowych, elektrolizerów oraz syntezy paliw alternatywnych. Jego badania koncentrują się na technologii ko-elektrolizy węglanowej, umożliwiającej bezpośrednią konwersję dwutlenku węgla i pary wodnej w gaz syntezowy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Prowadzi działalność naukowo-badawczą na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, brał udział w ponad 25 krajowych i międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych, w tym jako kierownik projektów finansowanych przez NCN oraz IDUB. Jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Politechniki Warszawskiej, gdzie realizuje rozprawę doktorską pt. „Molten Carbonate Electrolysis for advanced high temperature co-electrolysis”. Jest współautorem 27 publikacji naukowych oraz kilkunastu zgłoszeń patentowych. Za osiągnięcia naukowe i techniczne związane z procesami elektrochemicznym został uhonorowany Nagrodą im. Walthera Nernsta w 2024 roku. Jego prace badawcze obejmują rozwój i optymalizację technologii ko-elektrolizy węglanowej, a jednym z kluczowych rezultatów była budowa pierwszego stosu ko-elektrolizera MCE, stanowiącego istotny krok w kierunku wdrożenia tej technologii w skali przemysłowej. Działalność naukowa Aliaksandra Martsinchyka przyczynia się do pogłębienia wiedzy w zakresie elektrochemicznych metod przetwarzania CO₂ oraz rozwoju zrównoważonych technologii produkcji paliw, wspierających transformację energetyczną i dążenie do neutralności klimatycznej.

  • dr inż. Hubert Ronduda, Wydział Chemiczny

Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Chemicznym PW w 2019 uzyskując tytuł magistra inżyniera. Cztery lata później jako jeden z pierwszych doktorantów Szkoły Doktorskiej uzyskał stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych (summa cum laude), za rozprawę zatytułowaną „Projektowanie oraz synteza nowych nośnikowych katalizatorów kobaltowych do syntezy amoniaku”. Od roku 2022 zatrudniony jest w Katedrze Technologii Chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, jako asystent badawczo-dydaktyczny (2022–2023), a następnie adiunkt badawczy (od 2023). Od roku 2017 jest członkiem zespołu Katalizy Technicznej realizującego badania z obszaru katalizy heterogenicznej, głównie dla procesów nieorganicznych o istotnym znaczeniu gospodarczym. W czasie pracy w Zespole, przed uzyskaniem stopnia doktora, został autorem lub współautorem 26 prac, które w większości dotyczyły badań nad katalizatorami syntezy amoniaku. Po uzyskaniu stopnia doktora (2023) został współautorem 6 prac. 

Przed uzyskaniem stopnia doktora dr Ronduda brał udział w 11 projektach badawczo-rozwojowych, m.in. jako wykonawca w projektach finansowanych przez NCBR, NCN, oraz projektów finansowanych przez partnerów przemysłowych (CASALE SA, ANWIL). Po uzyskaniu stopnia doktora został kierownikiem projektu finansowanego z programu IDUB YOUNG PW, oraz jest kluczowym wykonawcą prestiżowego projektu w ramach programu Horyzont Europa. W projekcie IDUB YOUNG PW pracuje nad zwiększeniem wydajności ogniw litowo-jonowych poprzez poprawę właściwości materiałów katodowych. Kompleksowe badania dotyczą nowych materiałów katodowych na bazie LiNiO2 modyfikowanych miedzią. W projekcie Horyzont Europa zajmuje się wykorzystaniem wtórnych surowców krytycznych pochodzących z przetwórstwa elektroodpadów. Dr Ronduda uczestniczył w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych, prezentując w formie prezentacji ustnych i plakatowych swój dorobek naukowy. Jest również współautorem trzech patentów oraz dwóch zgłoszeń patentowych. Ponadto jest laureatem nagród, wyróżnień i stypendiów, do których zalicza się m.in. Nagrodę Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej.

Łącznie Fundacja przeznaczyła na ten cel 3 056 000 zł, co możliwe było dzięki finansowaniu zarówno z własnych środków, jak i dzięki wsparciu prywatnych oraz instytucjonalnych darczyńców, w tym Fundacji TVN, Fundacji PKO Banku Polskiego oraz z wpłat 1,5% podatku dochodowego.

 

Zobacz również

Podobne tematy: