Przejdź do treści

Opublikowano: 25.01.2022 10:48

Świętujemy Rok Wolfkego, część 1. Prekursor telewizji

Profesor Mieczysław Wolfke podczas wygłaszania odczytu pt. "Nowe cząstki elementarne" przy aparaturze doświadczalnej, rok 1935, fot. zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Znał noblistów, ale sam nigdy tej prestiżowej nagrody nie dostał. Zdaniem wielu zasłużył. Ale jego śmiałe pomysły zaczęto doceniać i rozwijać dopiero po latach. Może dlatego Mieczysław Wolfke – naukowiec i wynalazca związany z Politechniką Warszawską – wciąż pozostaje postacią szerzej nieznaną. Czas to zmienić.

Polskie Towarzystwo Fizyczne, Politechnika Warszawska, Komitet Fizyki PAN i Polskie Stowarzyszenie Fotoniczne ogłosiły, że 2022 rok będzie poświęcony Wolfkemu. To upamiętnienie nietuzinkowego człowieka nauki w 75 lat od jego śmierci i 100 lat od mianowania go profesorem Politechniki Warszawskiej.

Obchody są dla nas okazją, żeby przypominać najważniejsze i najciekawsze odkrycia Wolfkego.

Wpływ miasta i ojca

Do czego zdolny jest chłopiec zakochany w technice? Do wielkich rzeczy! Wolfke miał 17 lat, kiedy opracował urządzenie będące pierwowzorem telewizora – telektroskop bez drutów. Dzięki niemu można było przenosić obrazy na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

– Końcówka XIX wieku była czasem niezwykle dynamicznego rozwoju technicznego miast i obecnego w nich przemysłu – opowiada dr inż. Krzysztof Petelczyc z Wydziału Fizyki PW, współautor biografii Mieczysława Wolfkego i koordynator obchodów roku poświęconego temu naukowcowi. – Wolfke spędzał te lata w Częstochowie. Była jednym z pierwszych miast na ziemiach polskich, w którym elektryczność dotarła nie tylko do fabryk, ale także dawała światło na reprezentacyjnej Alei Maryi Panny prowadzącej na Jasną Górę. Ojciec Mieczysława Karol Wolfke pracował jako jeden z inżynierów miejskich. Dlatego często czytał wzmianki w prasie o osiągnięciach technicznych i naukowych, a także przynosił nowinki z okolicznych fabryk do domu. W tym okresie wyposażono także linię kolejową warszawsko-wiedeńską w przewody telegraficzne.

Pomysł nastolatka

Ta atmosfera prowokowała młodego, zdolnego chłopaka do marzeń i prób ich realizacji. Wolfke w swoim pomyśle mógł inspirować się osiągnięciami Szczepanika, który swój wynalazek telektroskopu zaprezentował po raz pierwszy w Wiedniu w 1896 roku. Urządzenie to za pomocą specjalnych ruchomych zwierciadeł i płytki światłoczułej rozdzielało poszczególne punkty obrazu w serię impulsów elektrycznych, które następnie wysyłane były do urządzenia odbiorczego i składane z powrotem w obraz.

– Patent Wolfkego zgłoszony w 1898 roku pod nazwą „telektroskopu bez drutów” bliższy jest osiągnięciom urodzonego w Lęborku Paula Nipkowa, który w tym czasie opatentował specjalną tarczę ze spiralnie ułożonymi dziurkami, służącą także do rozkładu obrazu na jasność poszczególnych jego punktów w postaci szeregu czasowego – wyjaśnia dr Petelczyc. – Wolfke zastosował zmodyfikowaną przez siebie tarczę Nipkowa i dodał do wynalazku możliwość przesyłania sygnału za pomocą fal elektromagnetycznych.

Wynalazek bez wdrożenia

Osiągnięcie siedemnastolatka z Częstochowy i przyznany my w Rosji patent nie przeszły bez echa w ówczesnej prasie. Dlaczego jednak wynalazek telewizji został wdrożony w Stanach Zjednoczonych i to dopiero w 1924 roku? 

– Myślę, że pomysł na przesył obrazów przez powietrze w dobie, gdy sama elektryczność była nowością dla społeczeństwa, a teorie fizyczne opierano na koncepcji eteru, wydawał się zbyt futurystyczny – stwierdza dr Petelczyc. — Nie udało się wdrożyć tego pomysłu do realnej produkcji ani Szczepanikowi, ani młodemu jeszcze wówczas Wolfkemu. Dopiero prace techniczne Johna Bairda doprowadziły w drugiej dekadzie XX wieku do pierwszych transmisji telewizyjnych z Londynu do Nowego Jorku (nawet w kolorze). Do budowy systemu telewizji dostępnej powszechnie były potrzebne ogromne środki finansowe. Znalazły się one m.in. w Niemczech, gdzie w telewizji dostrzeżono potencjał propagandowy.

Warto podkreślić, że te prototypy telewizorów z lat dwudziestych i trzydziestych opierały się w dużej mierze na technologii wykorzystania, podobnie jak w patencie Wolfkego, anten nadawczych i odbiorczych. 

Więcej informacji o Roku Wolfkego na stronie wolfke.fizyka.pw.edu.pl

Podobne tematy: