Przejdź do treści

Opublikowano: 30.06.2025 12:07

Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego: czworo stypendystów z PW

Obraz
Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego przyznane

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek przyznał stypendia 228 młodym naukowcom z całej Polski. W gronie tegorocznych stypendystów jest czworo reprezentantów PW: dr Agnieszka Żuchowska, dr Krzysztof Bartczak, dr Olaf Hubert Dybiński oraz dr Kamil Wierzchowski.

W tym roku zgłoszono 1711 wniosków o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Finalnie stypendia przyznano 228 naukowcom, w tym 4 z Politechniki Warszawskiej. 

  • Dr inż. Agnieszka Żuchowska, dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych/biotechnologia

Ukończyła Biotechnologię na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej (2014). W grudniu 2019 r. obroniła z wyróżnieniem doktorat w dziedzinie nauk przyrodniczych (dyscyplina: nauki chemiczne). Obecnie jest adiunktem w Zakładzie Biotechnologii Medycznej Politechniki Warszawskiej. Posiada udokumentowane doświadczenie w zakresie badań biologicznych prowadzonych z wykorzystaniem systemów mikroprzepływowych Cell-on-a-Chip i Organ-on-Chip potwierdzone ponad 40 publikacjami. Jest ekspertem w dziedzinie otrzymywania, wykorzystania i analizy biologicznej hodowli 3D agregatów i agregatów/sferoidów w warunkach standardowych i przepływowych. Jest laureatką licznych nagród, takich jak START (FNP), Stypendium Czesława Rodkiewicza, Falling Walls LABs (Warszawa i Berlin). Jest lub była kierownikiem i wykonawcą wielu projektów, w tym projektów NCN i NCBR. Odbyła półtoraroczny staż na Uniwersytecie Twente w Applied Microfluidics for BioEngineering Research Group (Holandia).

Na zdjęciu: dr inż. Agnieszka Żuchowska
  • Dr inż. Krzysztof Bartczak, dziedzina nauk społecznych/nauki o zarządzaniu i jakości

Pracownik badawczo-dydaktyczny zatrudniony na stanowisku adiunkta na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Systemów Inteligentnych. W 2014 r. ukończył studia podyplomowe International MBA (Master of Business Administration) w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej (Program został stworzony przez Politechnikę Warszawską, HEC School of Management w Paryżu, London Business School oraz Norwegian School of Economics w Bergen). W roku 2021 został nadany stopień doktora w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości po ukończeniu studiów doktoranckich w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pod kierunkiem śp. prof. Stanisława Łobejki. Autor lub współautor ponad sześćdziesięciu opracowań naukowych z obszaru nauk o zarządzaniu i jakości. Zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniach nad cyfrowymi platformami technologicznymi i ich wpływem na modele biznesowe i aspekty prawne.

Na zdjęciu: dr inż. Krzysztof Bartczak
  • Dr inż. Olaf Hubert Dybiński, dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych/inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

Jako naukowiec w dyscyplinie Inżynieria Środowiska, Górnictwa i Energetyka koncentruje swoje badania głównie na rozwoju nowoczesnych ogniw paliwowych (MCeFC) zasilanych płynnymi e‑paliwami i biopaliwami. Zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem technologii opartych na paliwach alternatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem integracji wodoru oraz zagospodarowania CO₂ w energetyce, jak i różnych form magazynowania i konwersji energii. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracach badawczo-rozwojowych prowadzonych na Politechnice Warszawskiej, gdzie tworzy innowacyjne rozwiązania dla zdekarbonizowanej energetyki i alternatywnego zasilania budynków i przedsiębiorstw. Jako ekspert praktyk oraz przedsiębiorca działający w obszarze efektywności energetycznej, wspiera firmy i jednostki samorządów terytorialnych w realizacji audytów energetycznych i audytów efektywności energetycznej, redukcji emisji CO2 oraz pozyskiwaniu środków na transformację energetyczną. Łączy działalność naukową z doradztwem energetycznym, promując wdrażanie zrównoważonych źródeł energii i dekarbonizacji poprzez zastosowanie innowacyjnych i alternatywnych rozwiązań.

Na zdjęciu: dr inż. Olaf Dybiński
  • Dr inż. Kamil Wierzchowski, dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych/inżynieria chemiczna

Absolwent Wydziału Chemicznego (kierunek: biotechnologia) oraz Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej (kierunek: inżynieria chemiczna) Politechniki Warszawskiej. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW. Jego działalność naukowa koncentruje się na zastosowaniu bioreaktorów typu single-use w hodowlach in vitro komórek i tkanek roślinnych oraz zwierzęcych, a także na intensyfikacji pozyskiwania związków biologicznie czynnych z biomasy roślinnej. Wykonawca w projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a także kierownik grantów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Odbywał staż naukowy na University of Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych. Autor i współautor 23 publikacji naukowych o łącznym współczynniku wpływu IF przekraczającym 120 oraz sumarycznej punktacji ministerialnej ponad 2650 punktów. Aplikacyjny charakter jego badań potwierdzają 3 patenty krajowe oraz kilka zgłoszeń patentowych.

Na zdjęciu: dr inż. Kamil Wierzchowski

Stypendia Ministra otrzymali młodzi naukowcy reprezentujący wszystkie 53 dyscypliny naukowe i artystyczne, w których złożono wnioski. Stypendia zostały przyznane na okres 3 lat. Ich miesięczna wysokość wynosi 5390 zł. 

Pełna lista laureatów dostępna na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Podobne tematy: