Opublikowano: 04.06.2024 13:16

Spotkanie i warsztaty w ramach nowego terahercowego projektu na PW

Zobacz również

W Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej odbyło się spotkanie inaugurujące powstanie Działu Centera. Było ono połączone z warsztatami. To efekt dużego projektu badawczego, który realizuje nasza Uczelnia.

Kilka miesięcy temu Politechnika Warszawska otrzymała finansowanie na badania technologii terahercowych w ramach przedsięwzięcia „Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA2”. Projektem kierują prof. Wojciech Knap i prof. Marek Potemski, a jest on finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach Międzynarodowych Agend Badawczych (MAB).

22 maja 2024 roku w CEZAMAT PW zainaugurowano działalność Działu Centera i zorganizowano warsztaty MAB. Dział Centera podjął prace w obszarze technologii terahercowych oraz rozpoczął realizację projektu CENTERA2.

W trakcie warsztatów prof. Wojciech Knap przybliżył ideę praktycznego wykorzystania fal terahercowych oraz genezę powstania zespołu CENTERA. Prof. Romuald Beck – Pełnomocnik ds. projektów strategicznych w CEZAMAT PW przedstawił historię powstania, aktualną infrastrukturę i bieżący zakres działalności Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej.

W spotkaniu wzięli udział prof. Adam Woźniak – Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej, prof. Maciej Żylicz – Prezes Zarządu FNP, przedstawiciele konsorcjantów projektu CEZAMAT, w tym prof. Roman Puźniak – Dyrektor Instytutu Fizyki PAN i prof. Michał Boćkowski – Dyrektor Instytutu Wysokich Ciśnień PAN, a także przedstawiciele innych jednostek Politechniki Warszawskiej, Mariusz Wielec – Dyrektor CEZAMAT PW i członkowie zespołu CENTERA.

Na zdjęciu uczestnicy w sali w CEZAMAT PW spotkania podczas wystąpienia prof. Macieja Żylicza
Prof. Maciej Żylicz – Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Na zdjęciu prof. Adam Woźniak podczas spotkania w CEZAMAT PW