Opublikowano: 26.10.2022 10:55
PW w rankingu Times Higher Education by Subject
Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w czterech obszarach międzynarodowego rankingu THE by Subject 2023. Są to: Computer Science, Engineering, Physical Sciences oraz Business and Economics.
W zestawieniu dla Computer Science Politechnika Warszawska zajęła miejsce w grupie 601-800. Jest to ex aequo druga pozycja w Polsce (za Uniwersytetem Warszawskim). W tej samej grupie co PW znalazły się Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Śląska. W całym obszarze Computer Science sklasyfikowano 974 uczelnie, w tym 12 z Polski.
W obszarze Engineering PW również zajęła ex aequo drugie miejsce w Polsce (grupa 801-1000) wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechniką Opolską i Politechniką Poznańską. Wyżej znalazła się Politechnika Gdańska (601-800). W rankingu dla obszaru Engineering uwzględniono 1306 uczelnie, w tym 15 z Polski. Warto zaznaczyć, że ranking Times Higher Education by Subject dotyczący inżynierii (Engineering) obejmuje kilka węższych dziedzin. Są to: ogólna inżynieria (General Engineering), inżynieria elektryczna i elektroniczna (Electrical and Electronic Engineering), mechanika i inżynieria lotnicza (Mechanical and Aerospace Engineering), inżynieria lądowa (Civil Engineering) oraz inżynieria chemiczna (Chemical Engineering).
W obszarze Physical Sciences Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w grupie 1001+. Najlepiej spośród polskich uczelni zostały ocenione Uniwersytet Warszawski (miejsca 501-600) oraz Uniwersytet Jagielloński (miejsca 601-800). W tym obszarze znalazło się 17 uczelni z Polski, a w sumie – 1307. Zestawienie dotyczące nauk fizycznych obejmuje fizykę i astronomię (Psychics and Astronomy), chemię (Chemistry), geologię, nauki o środowisku, Ziemi i morzu (Geology, Environmental, Earth and Marine Sciences) oraz matematykę i statystykę (Mathematics and Statistics).
Na liście dla Business and Economics Politechnika Warszawska została sklasyfikowana po raz pierwszy – zajęła miejsce w grupie 801+. Najlepsze polskie uczelnie w tym obszarze to Politechnika Gdańska (miejsca 401-500), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Poznańska oraz Politechnika Rzeszowska (wszystkie trzy w grupie 501-600). Zestawienie Business and Economics tworzy 870 uczelni, 16 z Polski. W obszarze tym znalazły się trzy dziedziny: biznes i zarządzanie (Business and Management), księgowość i finanse (Accounting and Finance) oraz ekonomia i ekonometria (Economics and Econometrics).
Zestawienia przygotowuje magazyn „The Times Higher Education” poświęcony szkolnictwu wyższemu. Rankingi zostały stworzone na podstawie 13 kryteriów przyporządkowanych do pięciu filarów: nauczanie, badania, cytowalność, ocena międzynarodowa i przychody z przemysłu. Wagi przypisane poszczególnym filarom różnią się w zależności od obszaru, którego dotyczą.
Pełne wyniki znajdują się na stronie rankingu Times Higher Education by Subject
Podobne tematy: