Przejdź do treści

Opublikowano: 15.11.2024 14:29

PW świętuje: dzień pełen wspomnień i naukowej dumy

Uroczyste posiedzenie Senatu z okazji Dnia PW 2024

Zobacz również

Jak co roku, 15 listopada świętowaliśmy Dzień PW, który ustanowiono na pamiątkę inauguracji pierwszego roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej jako polskiej uczelni. Święto naszej Uczelni to moment, gdy podczas oficjalnych obchodów historia, wspomnienia, ale też plany, również te dalekosiężne, przeplatają się ze sobą. To także święto nauki i naszych naukowców, którzy tego dnia odbierają wyróżnienia i nagrody za swoje osiągnięcia. 

Wszystkim gościom bardzo dziękujemy za obecność, wspólne świętowanie oraz wszelkie życzenia i ciepłe słowa, jakie tego dnia do nas spłynęły. 

Bogata historia PW i zbliżający się jubileusz

Obchody tegorocznego Dnia PW rozpoczęły się od uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Warszawskiej. 

- Spotykamy się dzisiaj z okazji kolejnego Dnia Politechniki Warszawskiej, a jednocześnie spotykamy się w czasie niezwykłym, kiedy przygotowujemy się do obchodów wielkiego uczelnianego wydarzenia – 200-lecia Politechniki Warszawskiej, które będziemy świętować w roku 2026 – podkreślił Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba. 

Na zdjęciu prof. Krzysztof Zaremba, rektor PW
Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba

Rektor przypomniał pokrótce historię naszej Uczelni i wyjaśnił, skąd wzięła się tradycja świętowania dwóch dat powstania PW – jako Szkoły Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego w 1826 roku oraz Politechniki Warszawskiej jako polskiej uczelni w 1915 roku.

- Ten dzień to jest święto Politechniki Warszawskiej. To jest święto nas wszystkich, którzy jesteśmy członkami społeczności tej uczelni: wszystkich pracowników, nauczycieli akademickich, pracowników administracyjnych, finansowych, pomocniczych, technicznych, tych, którzy dbają o czystość i tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Wszystkich, którzy tworzą tę uczelnię. Dziękuję Państwu za to, że Politechnika jest jaka jest i że ten rok przyniósł nam wiele wydarzeń, z których możemy być wszyscy dumni – mówił prof. Zaremba. 

Głos zabrał również prof. dr hab. inż. Marek Gzik, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który w imieniu Ministra Dariusza Wieczorka przekazał na ręce Rektora PW list z życzeniami z okazji święta. W swoim przemówieniu podkreślił, że środowisko akademickie jest w procesie transformacji. Zaznaczył też rolę, jaką odgrywa Politechnika w kontekście całej gospodarki i świata nauki.  

– To dla mnie wielka przyjemność, że reprezentując Parlament, Sejm Rzeczypospolitej, ale też rząd Rzeczypospolitej, jestem tu, by Państwu – całej społeczności akademickiej Politechniki Warszawskiej wyrazić wdzięczność i uznanie dla Państwa osiągnięć. Jednocześnie pogratulować tych 198 lat przepełnionych sukcesami, dziękując za to wszystko co Państwo realizujecie zarówno na gruncie kształcenia, realizacji badań naukowych, ale przede wszystkim tego wszystkiego, co przysparza tej satysfakcji dla rozwoju naszego kraju – powiedział minister Gzik. 

Na zdjęciu wiceminister Marek Gzik
Gościem uroczystości był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Gzik

– Za to wszystko, co Politechnika Warszawska przez te wiele lat wielkiej swojej tradycji uczyniła chciałbym – zarówno w imieniu Parlamentu, jak i rządu polskiego – jeszcze raz serdecznie Państwu podziękować – dodał minister, składając całej społeczności naszej Uczelni życzenia.   

Święto nauki

Ten wyjątkowy dla naszej Uczelni dzień to okazja do wspólnego świętowania sukcesów naukowców związanych z Politechniką Warszawską. Wręczono Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody w Konkursie o Nagrodę im. Prof. Jana Czochralskiego. Dyplomy Professor Emeritus Politechniki Warszawskiej odebrali prof. Franciszek Krok, prof. Konrad Kucza-Kuczyński, prof. Alina Maciejewska, prof. Mirosław Nader, prof. Mieczysław Poniewski, prof. Anna Romanowska, prof. Jan Szlagowski, prof. Andrzej Tylikowski i prof. Stefan Wrona. 

Na zdjęciu Rektor PW i laureat Professor Emeritus
prof. Konrad Kucza-Kuczyński odbiera dyplom Professor Emeritus Politechniki Warszawskiej

Podczas posiedzenia Senatu, zgodnie z tradycją, swój wykład wygłosił także laureat Nagrody Młodego Uczonego – dr hab. inż. Artur Kasprzak, który odebrał pamiątkowy medal z rąk Rektora PW. Nagroda jest przyznawana naukowcom, którzy nie przekroczyli 35. roku życia, za wybitne osiągnięcia w nauce. Tegoroczny laureat nagrody został wyróżniony za opracowanie szeregu nowatorskich metod syntezy i modyfikacji powierzchni nanomateriałów węglowych pod kątem ich zastosowania w medycynie. 

- Od czasu mojej aktywności na Politechnice Warszawskiej staram się kierować myślą co ja mogę dać Politechnice, a nie co Politechnika Warszawska może dać mnie. Politechnika Warszawska dała mi bardzo dużo – tutaj zdobyłem tytuły zawodowe inżyniera i magistra, Uczelnia również ukształtowała mnie, jako naukowca – podkreślił prof. Kasprzak. 

Na zdjęciu wystąpienie prof. Artura Kasprzaka

Podczas swojego wykładu naukowiec przybliżył 3 spośród licznych obszarów naukowych, które bada i rozwija podczas swojej pracy na PW: syntezę związków organicznych przyjaznych środowisku, projektowanie receptorów molekularnych i syntezę oraz zastosowanie magnetycznych nanomateriałów węglowych. Zgromadzeni goście mogli poznać te obszary w ciekawy i bardzo obrazowy sposób – mogliśmy zobaczyć „molekularny księżyc” czy dowiedzieć się, że „chemia organiczna jest kolorowa”, choć większości zgromadzonych kojarzy się z czernią węgla. Prof. Kasprzak podziękował wszystkim osobom i instytucjom, wspierającym go w dotychczasowej drodze naukowej, kierując swoje szczególne podziękowania w stronę najbliższych – żony, synka i rodziców. 

Bohaterowie 

Popołudnie 15 listopada upłynęło nam pod znakiem wspomnień. Pod tablicami w Gmachu Głównym, przypominającymi o udziale ludzi z PW w walce o wolną i niepodległą Polskę, przedstawiciele naszej Uczelni złożyli kwiaty, a potem odbył się apel poległych. 

Na zdjęciu uczestnicy apelu poległych w Dużej Auli Gmachu Głównego PW
W uroczystości uczestniczyli m.in. Prorektor ds. Studiów prof. Jan Słyk, przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół PW oraz Samorządu Studentów PW

Dzień zwieńczyła Gala Złotej Księgi, czyli uroczystość, podczas której honorowani są absolwenci o wybitnych osiągnięciach zawodowych. W tym roku laureatami wyróżnienia zostali dr inż. Paweł Bielski – absolwent Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej, z sukcesami rozwijający karierę w przemyśle chemicznym oraz w obszarach strategii i zarządzania, prof. Lech Czarnecki – absolwent Wydziału Chemicznego, zawodowo przez wiele lat związany z Wydziałem Inżynierii Lądowej oraz branżą budowlaną, dr inż. Tadeusz Fidecki – specjalista od akustyki i elektroakustyki, po studiach na Wydziale Łączności (później Elektroniki), mgr inż. Grzegorz Goleniewski – absolwent Wydziału Mechaniki Filii PW w Płocku, ekspert od wibroakustycznej diagnostyki maszyn i systemów monitorowania zabezpieczeń maszyn, przez lata związany z działającym przy płockiej Filii PW Zespołem Tańca Ludowego „Masovia”, prof. Władysław Wieczorek – absolwent Wydziału Chemicznego, związany z nim do dzisiaj, w tym przez wiele lat jako Dziekan, z sukcesami zajmujący się syntezą i badaniem właściwości elektrolitów polimerowych pod kątem ich zastosowania w urządzeniach elektrochemicznych. Niespodzianką dla nagrodzonych i gości był koncert Orkiestry Rozrywkowej PW The Engineers Band. 

Laureaci Złotej Księgi 2024 (od lewej): prof. Władysław Wieczorek, mgr inż. Grzegorz Goleniewski, dr inż. Tadeusz Fidecki, prof. Lech Czarnecki i dr inż. Paweł Bielski wraz z Prorektorem PW ds. Studenckich prof. Robertem Zalewskim, Przewodniczącym Kapituły Złotej Księgi Absolwentów prof. Januszem Frączkiem oraz Prezesem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej prof. Andrzejem Kolasą

Z okazji Dnia PW listy gratulacyjne przekazali Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Policji w Szczytnie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Politechnika Lubelska, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wojskowa Akademia Techniczna. Za wszystkie serdecznie dziękujemy.

Zobacz również

Podobne tematy: