Opublikowano: 21.06.2024 09:00
Wyniki VI edycji Konkursu o Nagrodę im. Prof. Jana Czochralskiego
Laureatami zostali przedstawiciele Politechniki Śląskiej i Politechniki Warszawskiej. W konkursie nagradzane są najlepsze prace dyplomowe, doktorskie oraz wybitne osiągnięcia naukowe i/lub aplikacyjne dotyczące zagadnień z obszaru działalności naukowo-technicznej patrona konkursu.
Laureatką nagrody za najlepszą pracę dyplomową została inż. Agata Kołkowska z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej za pracę inżynierską pt. „Modyfikacja warstwy wierzchniej stopu NiTi metodą wysokonapięciowego utleniania elektrochemicznego”.
Za najlepszą pracą doktorską uznano tę, której autorem jest dr inż. Łukasz Żrodowski z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej – „Wytwarzanie kompozytów in situ na bazie szkieł metalicznych metodą selektywnego laserowego przetapiania proszków”.
Za wybitne osiągnięcia naukowe i/lub aplikacyjne nagrodzono prof. dr. hab. inż. Sławomira Boncela z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej za całokształt dorobku naukowego pt. „Fizykochemia nanoalotropów węgla – od funkcjonalizacji do funkcjonalności”.
W VI edycji Konkursu o Nagrodę im. Prof. Jana Czochralskiego zgłoszone zostały 3 wnioski o nagrodę za najlepszą pracę dyplomową, 8 wniosków o nagrodę za najlepszą pracę doktorską oraz 3 wnioski o nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe i/lub aplikacyjne.
Jan Czochralski był chemikiem, metaloznawcą, a także profesorem Politechniki Warszawskiej. Jego najbardziej znanym osiągnięciem jest odkrycie metody otrzymywania monokryształów, która stała się podstawą współczesnej elektroniki.
Do konkursu, któremu patronuje, mogą być zgłaszane prace z jego obszaru działalności, w szczególności dotyczące procesów krystalizacji i rekrystalizacji, otrzymywania, badania struktury i właściwości oraz zastosowania monokryształów, otrzymywania i właściwości stopów do łożysk ślizgowych, badania struktury metali i stopów, odkształceń sprężystych i/lub plastycznych metali i stopów, badań korozyjnych sprzężonych z badaniami wytrzymałościowymi, stopów metali lekkich, ich struktury, właściwości i zastosowań.
Podobne tematy: