Przejdź do treści

Opublikowano: 07.04.2025 13:05

Projekty z PW z dofinansowaniem w programie „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”

Obraz
Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK 2024

Pięć projektów realizowanych przez studenckie zespoły z Politechniki Warszawskiej otrzymało dofinansowanie w piątej edycji programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Łączna wartość wsparcia to blisko 350 tys. zł. Inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspiera rozwój aktywności naukowej studentów i pozwala im realizować własne pomysły o charakterze badawczo-rozwojowym.

Dofinansowanie uzyskały następujące projekty z Politechniki Warszawskiej:

Modernizacja łazika badawczego biorącego udział w rywalizacji na międzynarodowych zawodach robotycznych

Projekt zakłada zaprojektowanie i zbudowanie nowego zawieszenia łazika oraz wykonanie spektroskopu. Zastosowanie napędu typu swerve drive umożliwi poprawę właściwości jezdnych konstrukcji i precyzję sterowania. Spektroskop posłuży do prowadzenia doświadczeń w wykrywaniu minerałów i zostanie zintegrowany z łazikiem, by mógł być wykorzystywany w zawodach robotycznych. Projekt obejmuje projektowanie elementów mechanicznych, układów elektronicznych oraz systemów sterowania, rozwijając kompetencje zespołu m.in. w mechanice, elektronice, programowaniu, geologii i fizyce.

Projekt realizowany będzie przez Studenckie Koło Astronautyczne.

Obraz
Łazik marsjański Studenckiego Koła Astronautycznego

HepaFlow: Dostosowanie modelu liver-on-a-chip do roli narzędzia do testowania potencjalnych terapii raka wątrobowokomórkowego

Celem projektu jest opracowanie mikroprzepływowego modelu raka wątrobowokomórkowego (HCC), uwzględniającego obecność komórek układu odpornościowego. Takie podejście umożliwi bardziej realistyczne testowanie nowatorskich terapii celowanych, eliminując ograniczenia tradycyjnych modeli badawczych i zwierzęcych. Zespół dąży do stworzenia alternatywy, która zwiększy wiarygodność badań przedklinicznych oraz przyspieszy rozwój skutecznych terapii przeciwnowotworowych.

Projekt realizowany będzie przez Koło Naukowe Biotechnologów HERBION.

Obraz
Schemat prezentujący projekt HepaFlow

Przygotowanie kompozytowych obręczy kół do bolidu wyścigowego klasy Formuła Student wraz z integracją z układem zawieszenia pojazdu

Projekt dotyczy opracowania kompozytowych obręczy kół dla bolidu klasy Formuła Student. Zespół zrealizuje zarówno projektowanie, jak i integrację obręczy z układami zawieszenia i hamowania pojazdu. Celem jest poprawa osiągów i zmniejszenie masy, co bezpośrednio przekłada się na lepsze parametry jezdne i krótsze czasy okrążeń. Projekt promuje wykorzystanie nowoczesnych materiałów oraz precyzyjne dostosowanie ich właściwości do warunków pracy podczas zawodów.

Projekt realizowany będzie przez Koło Naukowe WUT Racing.

Obraz
Koła dla bolidu klasy Formuła Student

Projekt i wykonanie modyfikacji głowicy silnika spalinowego ze zintegrowanym kolektorem wydechowym i turbosprężarką do zastosowania w bolidzie wyścigowym klasy Formuła Student

Zespół zaprojektuje i zbuduje układ doładowania powietrza dolotowego do silnika spalinowego, stosowanego w bolidzie wyścigowym. Projekt obejmuje także wykonanie modyfikacji głowicy oraz stworzenie podzespołów takich jak kolektor wydechowy czy korpus turbiny. Dodatkowo zaimplementowany zostanie układ elektronicznego sterowania ciśnieniem doładowania. Projekt ma charakter aplikacyjny i edukacyjny – pozwala studentom zdobyć wiedzę w zakresie nowoczesnych technologii motoryzacyjnych oraz działania silników z doładowaniem.

Projekt realizowany będzie przez Koło Naukowe WUT Racing.

Obraz
Schemat modyfikacji silnika bolidu klasy Formuła Student

KNR Drone – autonomiczna platforma latająca ze zwrotnymi silnikami

Projekt zakłada budowę platformy latającej typu VTOL z czterema wirnikami w konfiguracji H, z możliwością ich pochylania. W odróżnieniu od klasycznych konstrukcji z piątym śmigłem pchającym, zastosowane rozwiązanie umożliwia osiąganie wyższych prędkości i większej precyzji lotu. Po zakończeniu testów polowych platforma będzie sukcesywnie rozwijana w kierunku autonomii – z wykorzystaniem sensorów wizyjnych i czujników LIDAR. Projekt ma charakter badawczy i aplikacyjny – znajdzie zastosowanie w konkursach technologicznych oraz działaniach eksperymentalnych.

Projekt realizowany będzie przez Koło Naukowe Robotyków.

Obraz
Render platformy latającej typu VTOL

– Politechnika Warszawska od początku istnienia programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” aktywnie pozyskuje środki na realizację projektów studenckich – podkreśla Paulina Chrobocińska, Pełnomocnik Rektora ds. kół naukowych. – Dla uczelni badawczej to istotne narzędzie wspierania jakości kształcenia – umożliwia studentom rozwijanie umiejętności projektowych i badawczych, pracy zespołowej oraz praktycznego stosowania wiedzy technicznej w ambitnych, innowacyjnych przedsięwzięciach.

Do tej pory, w czterech zakończonych edycjach programu, Politechnika Warszawska otrzymała finansowanie 32 projektów o łącznej wartości ponad 1,9 mln zł.

Podobne tematy: