Opublikowano: 29.05.2024 16:43

Prof. Marianna Jacyna Przewodniczącą Komitetu Transportu PAN

Prof. Marianna Jacyna

Dziekan Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna została wybrana na funkcję przewodniczącej Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2024–2027. Decyzję podjęto na pierwszym posiedzeniu Komitetu 14 maja 2024 roku.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym prof. Marianna Jacyna wyraziła wdzięczność za zaufanie, którym obdarzyli ją członkowie Komitetu Transportu – reprezentanci społeczności akademickiej. Zapowiedziała także zapowiedziała aktywne działania na rzecz integracji środowiska i poszukiwania nowych możliwości rozwoju nauki w subdyscyplinie Transport w ramach dyscypliny naukowej Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport.

Prof. Jacyna jest Dziekanem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, a także „Dziekanem Dziekanów” wydziałów kształcących na kierunku transport w kadencji 2023–2024. Takim tytułem społeczność akademicka skupiona wokół kształcenia w obszarze transportu wyróżniła Panią Profesor w 2023 roku.

Komitet Transportu PAN zajmuje się upowszechnianiem nauki i opracowaniem ekspertyz kluczowych dla prowadzenia rzetelnej debaty publicznej w obszarze transportu oraz pełni funkcje doradcze. Zrzesza grono specjalistek i specjalistów z obszaru naukowego transport, którzy prowadzą badania w wielu Instytucjach i Jednostkach naukowych. Działalność Komitetu i podejmowane przez niego inicjatywy tworzą przestrzeń dla wymiany intelektualnej i budowania relacji między uczonymi. Komitet jest krajową reprezentacją środowiska subdyscypliny Transport w ramach dyscypliny Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport.