Opublikowano: 18.06.2024 10:12

Prof. Józef Lubacz pierwszym laureatem Nagrody Naukowej Instytutu Łączności

Dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiedzki, prof. PW, prof. dr hab. inż. Józef Lubacz i dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK, fot. Instytut Łączności

To docenienie całokształtu dorobku naukowego laureata – specjalisty w zakresie telekomunikacji i teleinformatyki, łączącego je z pozatechniczną wiedzą, obecnie Dyrektora Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha.

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy po raz pierwszy przyznał swoją Nagrodę Naukową, ustanowioną przez dyrektora Instytutu w marcu 2024 roku. Instytut zainaugurował w ten sposób praktykę honorowania wybitnych osiągnięć naukowych w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie naukowej informatyka techniczna i telekomunikacja. Kapituła nagrody na wniosek przewodniczącego Rady Naukowej IŁ – PIB uhonorowała prof. dr. hab. inż. Józefa Lubacza, wybitnego teleinformatyka, nauczyciela akademickiego, filozofa nauki i techniki.

Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce 10 czerwca 2024 roku podczas 2. Kongresu „Nauka dla społeczeństwa” w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej. Statuetkę, przyznaną za całokształt dorobku naukowego, wręczyli laureatowi zastępca dyrektora Instytutu dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK oraz dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiedzki, prof. PW, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Łączności.

Profesor Lubacz w 1971 roku ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej, a kolejne w 1977 roku na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1976 roku obronił doktorat w Instytucie Łączności.

Przez wiele lat prowadził badania i pracę dydaktyczną w zakresie telekomunikacji i teleinformatyki. Równolegle zajmował się problematyką humanistyczną i społeczną, m.in. pozatechnicznymi aspektami rozwoju techniki oraz filozofią nauki, techniki, a także filozofią twórczości.

Opublikował przeszło 120 prac naukowych, jest też autorem projektów i opracowań technicznych. Wypromował 10 doktorów, a także prowadził badania za granicą, m.in. we Francji, Kanadzie i Szwecji. Na Politechnice Warszawskiej był m.in. Kierownikiem Zakładu Teleinformatyki i Telekomunikacji, Dziekanem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Dyrektorem Instytutu Telekomunikacji. Od 2020 roku kieruje międzyuczelnianym Instytutem Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha.

Profesor reprezentował Polskę w European Cooperation in Science and Technology COST oraz przewodniczył Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

źródło: Instytut Łączności