Przejdź do treści

Opublikowano: 04.12.2024 13:20

Prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz uczestniczką „Science Leaders Board”

Obraz
Naukowcy uczestniczący w progranie "Science Leaders Board"

Prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, Prodziekan ds. Nauki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, uczestniczy w programie „Science Leaders Board”, którego celem jest wzmocnienie widoczności Polski na świecie jako źródła globalnych innowacji. Inicjatywa, uruchomiona przez Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI), łączy liderów biznesu z liderami nauki tworząc przestrzeń do współpracy, która wspiera rozwój polskiej nauki oraz technologii. 

W pierwszej, pilotażowej edycji programu uczestniczy 10 wybitnych naukowczyń i naukowców z Polski: prof. dr hab. inż. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, dr hab. inż. Paweł Czarnul, dr hab. inż. Jerzy Domżał, prof.dr hab. inż. Andrzej Jaszkiewicz, prof. dr hab. Dariusz Jemielniak, prof. dr hab. Bogumił Kamiński, dr hab. inż. Jacek Jerzy Kucharski, dr hab. Barbara Piętka, dr hab. Piotr Sankowski i dr hab. Magdalena Stobińska. Program został stworzony we współpracy z jednymi z największych inwestorów technologicznych w Polsce, firmami: Intel, Orange, Google, Dell, Ericsson i Flex.  

- Na początku przeprowadziliśmy szereg rozmów z przedstawicielami świata biznesu i środowiska naukowego. Pozwoliło nam to na zidentyfikowanie kluczowych wyzwań polskiej nauki, takich jak usprawnienie wymiany informacji z biznesem, wsparcie komercjalizacji badań, rozwój interdyscyplinarnych doktoratów czy promocja polskich osiągnięć naukowych na świecie. W odpowiedzi na nie stworzyliśmy program „Science Leaders Board”, który będzie platformą współpracy z biznesem dla wybitnych naukowczyń i naukowców  powiedziała Amelia Szukowska, wiceprezeska KPI.

Program „Science Leaders Board” oferuje uczestnikom dostęp do nowoczesnych technologii, mentoringu biznesowego oraz szkoleń rozwijających kompetencje – od przedsiębiorczości po umiejętności miękkie. Dodatkowo, dzięki międzynarodowemu networkingowi i udziałowi w branżowych wydarzeniach, naukowczynie i naukowcy mają szansę promować swoje osiągnięcia na arenie międzynarodowej.

Współpraca biznesu i nauki w ramach SLB koncentruje się na takich obszarach, jak: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, Big Data, cyberbezpieczeństwo, półprzewodniki, sieci 5G, zrównoważona energia i czyste technologie. Partnerzy projektu – Intel, Orange, Google, Dell, Ericsson i Flex od lat inwestują w Polsce w obszarze badań i rozwoju, produkcji oraz usług. Teraz połączyli siły, aby wesprzeć wybitne, polskie naukowczynie i naukowców w ramach nowej inicjatywy. 

- Rozwój nowoczesnych technologii teleinformatycznych, w tym związanych ze sztuczną inteligencją, tworzy unikatową przestrzeń do współpracy polskich uczelni i firm z globalnymi podmiotami wdrażającymi nowe rozwiązania. Potrzebne są narzędzia i platformy animowania tej współpracy i taką szansą jest program Science Leaders Board. Mój udział w programie to impuls dla całej Politechniki, aby ze swoim zaangażowaniem w prace nad rozwojem nowoczesnych technologii ICT oraz ze swoimi kompetencjami wyjść poza Uczelnię i wpisać swoje plany badawcze w szerszą, ogólnopolską agendę - podkreśliła prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz.

Prof. Niewiadomska-Szynkiewicz od września 2024 pełni funkcję Prodziekana ds. Nauki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Wraz ze swoim zespołem naukowym w Instytucie Automatyki i Informatyki Stosowanej prowadzi badania w obszarze modelowania, symulacji, optymalizacji i sterowania złożonymi systemami. Kierowała i była wykonawcą w licznych projektach naukowo-badawczych, w tym w wielu projektach międzynarodowych. W latach 2009-2022 pełniła funkcję dyrektora ds. naukowych w NASK. W latach 2022-2024 była doradcą dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa. Od 2012 roku jest członkinią Komitetu Automatyki i Robotyki PAN. 

Podobne tematy: