Opublikowano: 05.06.2024 13:03

Politechnika Warszawska wyżej w rankingu QS WUR

W QS WUR ocenie poddano ok. 1500 uczelni z ponad 100 krajów

Zobacz również

Ukazały się wyniki najnowszej edycji zestawienia QS World University Ranking 2025. Politechnika Warszawska zajęła miejsce 527. (w poprzednim roku: 571.). Jest to najwyższe miejsce spośród polskich uczelni technicznych i trzecie wśród 22 notowanych w QS WUR instytucji z naszego kraju (1. Uniwersytet Warszawski, 2. Uniwersytet Jagielloński).

Najlepsze wyniki otrzymaliśmy we wskaźnikach dotyczących reputacji wśród pracodawców, liczby nauczycieli akademickich w stosunku do liczby studentów oraz reputacji akademickiej.

W QS WUR ocenie poddano ok. 1500 uczelni z ponad 100 krajów. Na podium rankingu znalazły się kolejno: Massachusetts Institute of Technology, Imperial College London, University of Oxford. W pierwszej dziesiątce zestawienia można znaleźć po cztery uczelnie ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz po jednej ze Szwajcarii i Singapuru.

Warto zwrócić uwagę na to, że ranking od edycji 2024 ocenia zdolność instytucji do zapewnienia absolwentom szans na zatrudnienie oraz wpływ społeczny i środowiskowy uczelni.

Ranking opracowano na podstawie dziewięciu wskaźników (w nawiasach podano wagę w ocenie):

• Badanie reputacji akademickiej (30%)
  • Badanie reputacji wśród pracodawców (15%)
  • Liczba nauczycieli akademickich przypadająca na studentów (10%)
  • Liczba cytowań przypadająca na naukowca (20%)
  • Udział nauczycieli akademickich z zagranicy (5%)
  • Udział studentów z zagranicy (5%)
  • Poziom umiędzynarodowienia sieci badawczej uczelni (5%)
  • Wskaźnik zatrudnienia absolwentów oraz ich dochodów (5%)
  • Zrównoważony rozwój (5%)

Pełne wyniki rankingu są dostępne na stronie www.topuniversities.com

Zobacz również