Opublikowano: 06.04.2022 14:54

Politechnika Warszawska w rankingu QS by Subject

W najnowszej edycji rankingu QS by Subject ponownie zajęliśmy pierwsze miejsce w Polsce w kategorii Engineering & Technology. W kategorii Natural Sciences utrzymaliśmy trzecią pozycję w kraju.

W zestawieniu QS by Subject: Engineering & Technology znalazło się pięć uczelni z Polski. Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na 199. miejscu (awans o 31 pozycji), przed m.in. Politechniką Wrocławską (na miejscu 352.) oraz Uniwersytetem Warszawskim (na miejscu 377.). W tym obszarze analizowano 523 uczelnie z całego świata.

Kategoria Engineering & Technology obejmuje siedem szczegółowych dyscyplin. Są to: informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria chemiczna, inżynieria lądowa i transport, automatyka, elektronika i elektrotechnika, inżynieria mechaniczna, górnictwo oraz inżynieria petrochemiczna.

Nasza Uczelnia jest notowana w pięciu z nich, w tym w czterech na pierwszym miejscu w Polsce:

• informatyka techniczna i telekomunikacja – 2. miejsce w Polsce (251-300 na świecie),
  • inżynieria chemiczna – 1. miejsce w Polsce (201-250 na świecie),
  • inżynieria lądowa i transport – 1. miejsce w Polsce (151-200 na świecie),
  • automatyka, elektronika i elektrotechnika – 1. miejsce w Polsce (151-200 na świecie),
  • inżynieria mechaniczna – 1. miejsce w Polsce (201-250 na świecie).

W obszarze Natural Sciences Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na 262. miejscu na świecie(awans o 22 pozycje). W zestawieniu znalazło się sześć uczelni z Polski. Dwie z nich zajęły wyższą pozycję niż PW: Uniwersytet Warszawski (157. miejsce) oraz Uniwersytet Jagielloński (222. miejsce). W tym obszarze analizowano 503 uczelnie z całego świata.

Do kategorii Natural Sciences zaliczanych jest dziewięć dyscyplin: chemia, nauki o ziemi i oceanografia, nauki o środowisku, geografia, geologia, geofizyka, inżynieria materiałowa, matematyka oraz fizyka.

Politechnika Warszawska jest klasyfikowana w czterech z nich, w tym w jednej na pierwszej pozycji w Polsce:

• inżynieria materiałowa – 1. miejsce w Polsce (201-250 na świecie),
  • chemia – 3. miejsce w Polsce (351-400 na świecie),
  • matematyka – 2. miejsce w Polsce (301-350 na świecie),
  • fizyka – 2. miejsce w Polsce (251-300 na świecie).

Politechnika Warszawska została sklasyfikowana jeszcze w dwóch dyscyplinach spoza wymienionych obszarów. Pierwszą jest architektura z pierwszą pozycją w Polsce i miejscem w grupie 151-200 na świecie. Druga dyscyplina to nauki o zarządzaniu i jakości, w której zajęliśmy trzecią pozycję w kraju oraz uplasowaliśmy się na miejscach 401-450 na świecie.

Ranking QS by Subject należy do grupy rankingów przygotowywanych przez firmę Quacquarelli Symonds – międzynarodowego eksperta w zakresie szkolnictwa wyższego. Główny ranking QS (QS World University Ranking) jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych.

Pełne wyniki są dostępne na stronie rankingu